Ünneplik a magyar drámát

Egyéb

A nappal ráirányítják a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, és új művek születését ösztönzik. A Bajor Gizi Színészmúzeumban díjátadóval ünnepelnek: szeptember 21-én délután adják át a Szép Ernő-díjat.

A Szép Ernő-életműdíjat a szakmai kuratórium posztumusz Esterházy Péternek ítélte oda a Daisytől a Mercedes Benz című művéig ívelő drámaírói munkásságáért. Mellette Szép Ernő-díjat kap Mikó Csaba eddigi drámaírói munkásságáért, különös tekintettel az Apátlanok című művére. Szép Ernő-különdíjban részesül Fekete Ádám eredeti színházi látásmódjáért és újhangú drámai szövegeiért (Csoportkép oroszlán nélkül természetes fényben).

Az elismerést szakmai kuratórium ítéli oda, a díjjal járó pénzt az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosítja. A Szép Ernő Kuratórium munkáját az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) segíti ? olvasható az OSZMI MTI-hez eljuttatott közleményében.

A díjátadón köszöntőt mond Ács Piroska, az OSZMI igazgatója. A díjazottakat Németh Gábor író, Szegő János szerkesztő és Vajdai Vilmos színművész laudálja. A Szép Ernő-jutalom ? nevezik Szép Ernő-díjnak is ? 1984-ben alapított irodalmi díj, amelyet drámaíróknak osztanak ki. A díjat Pogányné Szép Berta, Szép Ernő húga alapította.

 

A magyar dráma napján adják át a Színikritikusok Díját is, amelyet a Színházi Kritikusok Céhe adományoz az előző évad legjobbjainak. A Budapest Bábszínházban tartott gálaesten adják át idén a Színházi Dramaturgok Céhének elismerését is, amelyet 1998 óta az évad legjobb magyar drámájának ítélnek oda. A díjat Esterházy Péter Mercedes Benz című műve nyerte el, és Esterházy Gitta, a júliusban elhunyt író özvegye veszi át szeptember 21-én este. A történelmi revüt, amelyet a Szlovák Nemzeti Színház felkérésére írt Esterházy Péter, és amelyet csak jövő januárban mutatnak be Pozsonyban, a magyar dráma napja alkalmából szeptember 25-én felolvasószínházi formában műsorra tűzi a Vígszínház.

A Terminal Workhouse és az Átrium Film-Színház szeptember 21-én közös ősbemutatót tart. A Bábelna ? Keleti nyitás című kulturális ajándékkosár Tasnádi István színdarabja alapján készült. A Bethlen Téri Színházban sorozat indul, amelyben Kováts Kriszta és Nyáry Krisztián Magyar flódni című zenés irodalmi előadását játsszák VII. kerületi középiskolás tanulóknak. A sorozat első előadása szeptember 23-án látható a magyar dráma napja alkalmából, tisztelegve ezzel a magyar irodalom kiemelkedő szerzői és műveik előtt.

A Nemzeti Színházban szeptember 24-én nyílt napot tartanak, amelyen a magyar dráma napja alkalmából felolvasószínházi bemutatóra várják a közönséget: Kiss Csaba Főnyeremény című darabját a szerző rendezésében mutatják be, majd közönségtalálkozót is tartanak.

A nagyszínpadon este a Csongor és Tünde ingyenes előadása látható, amelyet látássérültek számára is élvezhető módon, narrálással mutatnak be. Az érdeklődők a délután folyamán bepillanthatnak a produkció felújítópróbájába, és az előadáshoz kapcsolódva Pintér Szilvia színházpedagógus játékos foglalkozást is tart fiataloknak.

A nyílt napon a Tóth Ilonka című darab közelgő bemutatójához kapcsolódva a darab írójával, Szilágyi Andorral, a címszereplő Waskovics Andreával, Vidnyánszky Attila rendezővel és Dózsa László színművésszel is találkozhat a közönség egy beszélgetésen.

A szeptember 21-ei magyar dráma napja köré szervezte a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a 8. dráMA kortárs színházi találkozót. A székelyföldi városban szeptember 19. és 24. között zajló találkozón, amelynek fő feladata a kortárs színházi folyamatok elemzése, 12 előadást láthat a közönség. A rendezvényen az egyik legnépszerűbb erdélyi magyar drámaszerző, Székely Csaba Bánya-trilógiájának két részét is láthatja a közönség. A Bányavakságot a sepsiszentgyörgyi Andrei Muresanu Színház és az Osonó Színházműhely közösen mutatja be, a Bányavirágot a nagyváradi Szigligeti Színház játssza Hunyadi István rendezésében.

Székely Csaba másik két művét is bemutatják: a Szeretik a banánt, elvtársak? című előadással a finnországi European Theatre Collective társulat vendégszerepel, a román-magyar együttélést boncolgató MARÓ című produkciót pedig a marosvásárhelyi Yorick Stúdió adja elő.

A kolozsvári, a marosvásárhelyi és a csíkszeredai színház is megünnepli Erdélyben a magyar dráma napját. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a tíz éve elhunyt Sütő András íróra emlékezik. A Kolozsvári Állami Magyar Színház egyéjszakás drámaírói műhelyt tart szeptember 21-én, és az éjszaka született írásokat másnap délután felolvassák a színház színészei. A csíkszeredai Csíki Játékszín pedig a Szemenszedett igazság című bűnügyi komédiát játssza Parászka Miklós rendezésében.

 

 

Forrás: MTI

Fotó: Csongor és Tünde (Nemzeti Színház/Eöri Szabó Zsolt)