Üres székkel emlékeztettek a bebörtönzött iráni filmrendezőre a velencei filmfesztiválon

Egyéb

Egy üresen hagyott székkel hívták fel a figyelmet pénteken a Velencei Filmfesztiválon a Dzsafar Panahi No Bears című filmjének világpremierje előtt tartott sajtótájékoztatón arra, hogy a másként gondolkodó iráni filmrendezőt hazájában bebörtönözték.

Panahit júliusban tartóztatták le Teheránban, és jelenleg hatéves börtönbüntetését tölti, amit az ítélet szerint az Iszlám Köztársaság ellen folytatott propagandáért szabtak ki rá. Júliusban alig egy hét alatt Panahi volt a harmadik filmrendező, akit őrizetbe vettek Iránban.

A kör, A fehér léggömb és a Taxi Teherán nemzetközi filmes díjakkal elismert rendezője a börtöncellájából küldött levelet, amelyet Alberto Barbara fesztiváligazgató olvasott fel egy panelbeszélgetésen, amelyen a bebörtönzött filmesek helyzetére hívták fel a figyelmet a Lidón.

„A filmjeinket nem rendelik meg, ezért egyes kormányok bűnözőnek tekintenek minket” – áll a levélben, amelyet egy másik bebörtönzött iráni rendező, Mohammad Raszulof is aláírt. Hangsúlyozták, hogy egyes rendezőket eltiltottak a filmkészítéstől, másokat száműzetésbe kényszerítettek vagy elszigetelődtek. Ám mint írták, az alkotás reménnyel tölti el őket.

A pénteki premier előtt a vörös szőnyegen rendezők, színészek és a filmipar szereplői gyűltek össze egy flashmobra, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a világszerte börtönbe zárt filmkészítőkkel. A résztvevők bebörtönzött filmesek fotóit tartották a magasba.

A filmmustra programjában négy iráni film szerepel, a versenyprogramba válogatták be a No Bears és a Vahid Dzsalilvand rendezésében készült Beyond the Wall című filmeket.

Panahi filmje, amelyet forgatókönyvíróként, rendezőkét, producerként és szereplőként is jegyzett, két szerelmi történetet mutat be, amelyekben a párok életére a hatalom és a hagyományok súlya is ránehezedik.

Amikor Panahi a filmet forgatta, Iránban még szabadon utazhatott, de külföldre már nem mehetett. Ahogy a való életben is, a filmben szereplő rendezőnek, akit Panahi alakít, videókapcsolaton keresztül kellett irányítania törökországi forgatását.

A Beyond the Wall rendezője, Dzsalilvand hangsúlyozta, hogy Iránban párbeszédre van szükség az ország vezetőivel és a biztonsági erőkkel, hogy megpróbáljanak túllépni a társadalom mély megosztottságán.

„Nem minden fekete vagy fehér. Mindenben ott a jin és a jang. Ha sikerülne megteremteni a testvériség érzését, a párbeszéd sokkal könnyebbé válna, kevesebb lenne az erőszak” – fordította egy tolmács a szavait.

A 79. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál ma zárul a díjak kiosztásával.

Nyitókép: Dzsafar Panahi Teheránban 2010-ben. Fotó: AFP/Atta Kenare