A kiállítás a budapesti RKI, a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem (UAD), a bukaresti Képzőművészeti Egyetem (UNARTE), valamint a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) közös együttműködésének eredményeként jött létre, kurátorai Alexandra Muresan (UAD), Ioana Stelea (UNARTE), Szőke Barbara (MOME).
A kiállítás a budapesti RKI művészeti projektjének része, amelynek célja a magyar és a román képzőművészek, valamint a felsőoktatási intézmények közötti együttműködés elősegítése. Ennek első állomása a Mester és tanítvány című textilművészeti kiállítás volt 2021-ben. Az idei évet az ENSZ az üveg nemzetközi évének nyilvánította, ezzel is lendületet adva a művészi kapcsolatok megerősödésének ezen a területen, valamint felhívva a figyelmet az üvegre mint művészeti alapanyagra és inspirációs forrásra.
Az olyan tulajdonságok, mint az átlátszóság/átláthatóság, a törékenység, az alakíthatóság és az újrahasznosíthatóság egy őszintébb, gondoskodóbb, tudatosabb, felelősségteljesebb és fenntarthatóbb világ vízióját táplálhatják. A kiállítás az üvegművészetet és az ezzel járó kreativitást, valamint technikai teljesítményt, továbbá a kultúrák és közösségek közötti kapcsolatokat celebrálja, nem utolsósorban egy egységes és koherens kontextusban mutatja be a már elismert művészek, tanárok és diákok munkáit.
A Shaping című kiállítás október 8-án, szombaton zárul Dimény Luca üvegművész interaktív workshopjával, aki bemutatja az üveggyöngy készítésének teljes folyamatát, valamint szemlélteti a közvetlen lánggal történő anyagformázást.
A kiállítás után a bemutatott alkotások a Bukaresti Liszt Ferenc Intézet támogatásával és részvételével tovább vándorolnak a bukaresti UNA Galériába és a kolozsvári UAD Galériába.
Nyitókép: Dezső Renáta alkotása
Fotók forrása: Budapesti Román Kulturális Intézet