A Szépírók Társaságának őszi fesztiváljának központjában a tavaly elhunyt Kossuth-díjas író, Esterházy Péter áll. A rendezvényen többek között megtudhatjuk, hogy milyen volt vele együtt dolgozni: szerkesztői beszélgetnek arról, szüksége volt-e ? klasszikus értelemben vett ? szerkesztői munkára, és hogyan fogadta a változtatási javaslatokat. Meghallgathatjuk középiskolai tanárok gondolatait arról, mennyire befogadható Esterházy a mai kamaszoknak, milyen nehézségei vannak (vagy nincsenek) művei megértésének, valamint felmerül a kérdés, kortársnak vagy klasszikusnak számít-e az a szöveg, amelynek szerzője nagyjából a diákok nagyszüleivel egyidős. Beszélgetés lesz arról is, létezik-e Esterházy-publicisztika, külön válaszható-e az esszétől és egyáltalán magától az életműtől? Mennyire tartós munkásságának hatása: mondhatjuk-e, hogy a mai publicisták, bloggerek és véleményvezérek is az Esterházy-mondatból bújtak elő? Téma lesz az író és a média kapcsolata is: hogyan tudott olyan természetesen viselkedni a kamerák előtt, mi rejlik e profizmus hátterében, és vajon elválasztható-e egymástól szerep és személyiség?
Mindemellett szó lesz arról is, milyen ?filmre vinni? azt az Esterházyt, akinek prózanyelve, írásművészete látszólag bajosan egyeztethető össze a filmnyelvvel és a dramaturgia eszközkészletével. Filmrészletek vetítése mellett két rendező és egy filmesztéta eleveníti fel, hogyan sikerült Esterházy szövegeit adaptálni, miként volt ebben partner maga az író, hogyan jöttek létre az alkotások, és melyek voltak az elkészült filmek tanulságai filmes szempontból.
Az Esterházy a színházban című kerekasztal-beszélgetés résztvevői azt a kérdést feszegetik, vajon az író drámáit pusztán irodalmi műveknek tekinthetjük, vagy színdarabként is megállják a helyüket.
Hogyan kapcsolódik Esterházy a képzőművészethez? ? ez is szóba kerül a rendezvényen. A Van egy borító. Szeretem. című eseményre tervezőgrafikusok és kortárs képzőművészek készítettek egy-egy általuk választott kötethez borítótervet, melyekről írók osztják meg gondolataikat, véleményüket, taglalják azok jelentőségét.
A színes programokat könyvbemutató is gazdagítja. Jobban mondva kettő, hiszen a Magvető Kiadó a szép- és közíró életművét, szövegvilágának mélységeit és távlatait elemző konferenciákon elhangzott előadások szerkesztett szövegeit adja közre két új Esterházy-füzetben. A sorozat második kötetében a 2016. december 2-án a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán A hely, ahol most vagyunk címmel rendezett felolvasóülésen elhangzott előadások szerkesztett szövegeit gyűjtötték egybe, míg a harmadik kötet címe Hagyomány és fordulópont ? Esterházy recepciója a kelet-európai régióban, melyben a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar Irodalmi Tanszéke által 2017. április 27-én rendezett nemzetközi tudományos konferencia előadásainak szerkesztett szövegei kaptak helyet.
Különleges lesz a fesztivál nyitása és zárása is. A Szépírók Társasága olyan videókampánnyal vezeti be a rendezvényt, amelyben írók és olvasók beszélnek Esterházyról. A felhívás szerint 2017. november 1-jéig a vanegyiro@gmail.com címre várják a szervezők mindazon videókat, melyekben készítőik felelevenítik a fesztivál főszereplőjének emlékét, megosztanak róla vagy műveiről egy-egy gondolatot, történetet, vagy akár kommentálják a számukra legfontosabb Esterházy-idézetet. A filmek megtalálhatóak lesznek a rendezvény internetes felületein ? ahogy a szervezők által készítettek már meg is tekinthetőek ?, valamint levetítik őket a helyszínen is. A sokszínű fesztivál zárásaként pedig ? mindkét nap ? a kortárs zene találkozik az irodalommal, biztosítva a jó hangulatot.
A részletes program az előadók névsorával, valamint a videókampány leírása elérhető a fesztivál blogján és Facebook-oldalán is.
Készítette: Antal Lilla
Forrás: vaegyiro.wordpress.com