A miniszter kiemelte: az egyenruha minden korban a bajtársi szövetségnek és testvériségnek a jelképe. Hende Csaba elmondta, hogy a mai egyenruhák korszerűtlenek, kényelmetlenek, drágák is, és nem tükrözik a hagyományainkat sem. A tárca tervezi az egyenruhák lecserélését, de erre egyelőre még nincs fedezet.
A kiállítást a Tapolcai Honvéd Kulturális Egyesület rendezte, fennállásának 10. évfordulójára. Az egyesület elnöke, Horváth Gábor elmondta, hogy egységes katonai ruházat Magyarországon a Rákóczi-szabadságharc óta létezik: II. Rákóczi Ferenc 1705-ben vezette be az egyenruhát, a szűkös anyagi keretek miatt csak az udvari ezredeiben. A tárlaton bemutatják a honfoglalás korában használt viseleteket és a török hódoltság korabeli ruházatot is.
A kiállítás jelentős részében a császári és királyi hadsereg magyar egyenruhái láthatóak, amelyek fő jellemzője a gyalogságnál a kék nadrág, vitézkötéssel. Ez a motívum kíséri végig az egyenruhatörténetet egészen 1918-ig - mondta el Horváth Gábor. Az Osztrák-Magyar Monarchia magyar hadseregének 1868-as megalakulásával is megmaradt a kék nadrág-fekete zubbony összeállítás a vitézkötéssel. 1945 és 1990 között jól jelezte a történelmi viszonyainkat, hogy kilencszer változott a katonák viselete és egyre inkább elvesztette hagyományos jellegét ? mutatott rá.
Az egyenruhák a civil ruházat fejlődésével együtt változtak; szoros kapcsolat fedezhető fel az egyenruhák és a hétköznapi viseletek között, amit a tárlaton is bemutatnak. A kiállított közel száz egyenruha között eredeti és szabóságban készült darabok szerepelnek, értékük eléri egyenként a százezer forintot - mondta a főszervező. A kiállítást az ország több pontján tervezik bemutatni, a következő helyszíne Badacsonytomaj lesz.