Vár a 26. Debreceni Tavaszi Tárlat

Egyéb

csernok_tibor_szobraszmuvesz_emberi_eroforrasok_miniszteriumanak__dija_2__copy__600x380.png
Csernok Tibor szobrászművész átveszi díját Krucsainé Herter Anikó helyettes államtitkártól

Az első alkalommal pályázott Csernok Tibor szobrászművész, aki az Emberi Erőforrások Minisztériumának Díját vehette át Ékelődés című munkájáért, szeptemberben került Debrecenbe, ahol az egyik művészeti iskolában szobrászatot tanít. Nem tekintett feladatként a felhívásra, a sors azonban úgy hozta, hogy a még kolozsvári Képzőművészeti Egyetemen készült művét a legjobbak közé válogatták. ?Nagyon aktuális ez a munka március 15-e előtt, hiszen ez az ék, amelyet a műben megformálok, a magyarságunkat próbálja szétfeszíteni. Próbálnak minket elnyomni, szétfeszíteni. Úgy látom, hogy Debrecenben jó magyar emberek élnek, és észreveszik ennek a mondanivalóját? ? mondta el a Kultúra.hu-nak a szobrászművész.

 

?A művészet attól él, hogy disszonáns, tehát kontrasztteremtés történik, amely lehet többek között formai, színbeli? ? foglalta össze a kiállítás sokszínűségét Tamus István zsűritag kérdésünkre. Hozzátette: a kiállítás gerincét olyan társaság alkotja, amely több évtizedes festői múlttal rendelkezik. Fontos szerinte, hogy a debrecenieket is képviseljék a tárlaton, hiszen jól látható a különbség a városban élő és a városhoz kevésbé szorosan kötődő művészek munkái között.

 

?Ugyan a művészet fogalmát sokan és sokféleképpen próbálták definiálni, szerintem a művészet a legjobb politika, természetének mindenki aláveti magát, egyúttal szabadságot nyújt. A szabadság és a művészet két olyan eszme, amelyekért az ember képes a végtelenségig harcolni? ? mondta a megnyitón Komolay Szabolcs, Debrecen alpolgármestere. Ezek a fogalmak pedig nemcsak a múltban, hanem a jelenben is átszövik Debrecen történelmét. Ennek köszönhető, hogy a debreceni polgárok közösen célozzák meg az Európa Kulturális Fővárosa 2023 címet, és megünneplik a Szabó Magda-évet, Arany János születésének 200. évfordulóját vagy éppen a reformáció 500 éves évfordulóját. Ebbe a sorba tartozik a Debreceni Őszi Tárlat is, amely idéntől megújult koncepcióval várja a vendégeit. Ebben az évben ugyanis a festészet, jövőre pedig a grafika és a fotógráfia áll majd a középpontban. Az alpolgármester beszédében elárulta: a sokszínűséget reprezentálják a művek.

 

Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára elmondta: Debrecen a művészeti élet és a kulturális fesztiválok egyik fellegvára lett. Hozzátette: ?Móricz Zsigmond és Szabó Magda Debrecenhez kötődő történeteiből nemzedékek kaphattak irodalmi élményt és erkölcsi példázatot. Iskolái, múzeumai, a MODEM, az Alföld folyóirat és a hozzá kötődő irodalmi élet, a Deszka Fesztivál, a virágkarnevál mind azt bizonyítja, hogy a város őrzi a hagyományokat, de egyúttal újakat is teremt.?

 

A kiállítási anyagot Bíró Lajos szobrászművész, Homoródi Éva festőművész, Szemadám György festőművész és Tamus István grafikusművész zsűrizte.

DÍJAZOTTAK:

Csernok Tibor

szobrászművész

Emberi Erőforrások Minisztériumának Díja

 

lukacs_gabot_festomuvesz_debrecen_megyi_jogu_varos_onkormanyzatanak_fodija_1__copy__600x382.png
Lukács Gábor

Lukács Gábor

festőművész

Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Fődíja

 

Makoldi Sándor

festőművész

Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Díja

 

Jászberényi-Szendőfi Éva

képzőművész

Főnix RendezvényszervezőKözhasznú Nonprofit Kft. Díja

 

Burai István

festőművész

A Blondex Művészellátó Díja

 



Gajdán Zsuzsa

festőművész

A Holló László Galéria Díja

 

Gonda Zoltán

festőművész

A Kreatív Art Művészellátó Díja

 

Toró József

festőművész

A Zsűri Nívódíja

Takács Erzsébet

Fotó: Csákvári Zsigmond