Az első alkalommal pályázott Csernok Tibor szobrászművész, aki az Emberi Erőforrások Minisztériumának Díját vehette át Ékelődés című munkájáért, szeptemberben került Debrecenbe, ahol az egyik művészeti iskolában szobrászatot tanít. Nem tekintett feladatként a felhívásra, a sors azonban úgy hozta, hogy a még kolozsvári Képzőművészeti Egyetemen készült művét a legjobbak közé válogatták. ?Nagyon aktuális ez a munka március 15-e előtt, hiszen ez az ék, amelyet a műben megformálok, a magyarságunkat próbálja szétfeszíteni. Próbálnak minket elnyomni, szétfeszíteni. Úgy látom, hogy Debrecenben jó magyar emberek élnek, és észreveszik ennek a mondanivalóját? ? mondta el a Kultúra.hu-nak a szobrászművész.
?A művészet attól él, hogy disszonáns, tehát kontrasztteremtés történik, amely lehet többek között formai, színbeli? ? foglalta össze a kiállítás sokszínűségét Tamus István zsűritag kérdésünkre. Hozzátette: a kiállítás gerincét olyan társaság alkotja, amely több évtizedes festői múlttal rendelkezik. Fontos szerinte, hogy a debrecenieket is képviseljék a tárlaton, hiszen jól látható a különbség a városban élő és a városhoz kevésbé szorosan kötődő művészek munkái között.
?Ugyan a művészet fogalmát sokan és sokféleképpen próbálták definiálni, szerintem a művészet a legjobb politika, természetének mindenki aláveti magát, egyúttal szabadságot nyújt. A szabadság és a művészet két olyan eszme, amelyekért az ember képes a végtelenségig harcolni? ? mondta a megnyitón Komolay Szabolcs, Debrecen alpolgármestere. Ezek a fogalmak pedig nemcsak a múltban, hanem a jelenben is átszövik Debrecen történelmét. Ennek köszönhető, hogy a debreceni polgárok közösen célozzák meg az Európa Kulturális Fővárosa 2023 címet, és megünneplik a Szabó Magda-évet, Arany János születésének 200. évfordulóját vagy éppen a reformáció 500 éves évfordulóját. Ebbe a sorba tartozik a Debreceni Őszi Tárlat is, amely idéntől megújult koncepcióval várja a vendégeit. Ebben az évben ugyanis a festészet, jövőre pedig a grafika és a fotógráfia áll majd a középpontban. Az alpolgármester beszédében elárulta: a sokszínűséget reprezentálják a művek.
Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára elmondta: Debrecen a művészeti élet és a kulturális fesztiválok egyik fellegvára lett. Hozzátette: ?Móricz Zsigmond és Szabó Magda Debrecenhez kötődő történeteiből nemzedékek kaphattak irodalmi élményt és erkölcsi példázatot. Iskolái, múzeumai, a MODEM, az Alföld folyóirat és a hozzá kötődő irodalmi élet, a Deszka Fesztivál, a virágkarnevál mind azt bizonyítja, hogy a város őrzi a hagyományokat, de egyúttal újakat is teremt.?
A kiállítási anyagot Bíró Lajos szobrászművész, Homoródi Éva festőművész, Szemadám György festőművész és Tamus István grafikusművész zsűrizte.
DÍJAZOTTAK:
Csernok Tibor
szobrászművész
Emberi Erőforrások Minisztériumának Díja
Lukács Gábor
festőművész
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Fődíja
Makoldi Sándor
festőművész
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Díja
Jászberényi-Szendőfi Éva
képzőművész
Főnix RendezvényszervezőKözhasznú Nonprofit Kft. Díja
Burai István
festőművész
A Blondex Művészellátó Díja
Gajdán Zsuzsa
festőművész
A Holló László Galéria Díja
Gonda Zoltán
festőművész
A Kreatív Art Művészellátó Díja
Toró József
festőművész
A Zsűri Nívódíja
Takács Erzsébet
Fotó: Csákvári Zsigmond