Idén is nagy érdeklődés mellett szervezte meg a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar és a Conservatory Alapítvány az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáját szakközépiskolás növendékek, zeneművészeti felsőoktatásban tanuló hallgatók és fiatal zenetanárok számára.
A műhelymunkák elsődleges célja minden évben a szakmai tudásbővítés mellett a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar megalakulása. A kurzusokra Magyarország mellett az Egyesült Államokból, Dél-Koreából, Lengyelországból, Szerbiából, Szlovákiából, Kínából, Romániából, Törökországból, Olaszországból és Ukrajnából érkeztek hallgatók, akiket a magyarok mellett Ausztriából, Dániából, Németországból, Olaszországból és Hollandiából jött mesteroktatók tanítottak.
Az Ifjú Zeneművészek Nyári Akadémiája az egyéni és a szimfonikus zenekari mesterkurzusok, valamint a világzenekari próbák mellett több kiegészítő foglalkozással is várta a hallgatókat; a mozdulat zeneisége, valamint a gyakorlásmódszertan, azaz a zenei figyelem teljes tréningje kurzusokon is fejleszthették előadóművészi képességeiket.
Minden évben változtatnak valamit a programon annak érdekében, hogy fenn tudják tartani a magas színvonalú hozzáadott értéket, amit a jól megszokott mesterkurzusokat kiegészítő szakmai találkozások jelentenek. Az viszont állandó, hogy a rendezvény egyik legnagyobb vonzerejét és szakmai presztízsét a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar adja, mely Vásáry Tamás ötlete volt, ő vezényelte a koncerteken Kodály népszerű Háry-szvitjét. A program első részében elhangzó műveket: Verdi Nabucco-nyitányát, valamint Csajkovszkij: Hattyúk tava c. szvitjét Bolyky Zoltán vezényelte, aki a teljes program próbafolyamatában közreműködött Daru Andrea betanító karmester segítségével.
A XXIII. nyári akadémiát a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar koncertjei zárják. Elsőként Budapesten, a Pesti Vigadó Dísztermében léptek színpadra július 17-én, másnap pedig a debreceni Nagytemplomban játszottak, végül Szatmárnémetiben, a Dinu Lipatti Állami Filharmóniában lépnek fel.
- Ez egy csoda, ahogy a fiatalok ismeretlenül is képesek így együtt zenélni, olyan tehetségesek, hogy meg tudják csinálni. Sajátos kihívás ez nekik, hiszen még soha nem játszottak együtt, de gördülékenyen áthidalják ezeket az akadályokat, vállalják a feladatot és csodálatos módon, tökéletesen meg is oldják. Minden évben én vezénylem a zenekart, és azt látom, hogy teljes szívvel és lélekkel játszanak, rendelkeznek azzal a tudással, ami révén éltre kelnek a darabok. Kifejezetten nehéz helyzetben vannak, mivel több magyar művet is meg kell szólaltatniuk, de ezúttal is a lehető legmagasabb minőséget képviselték a színpadon – méltatta a fiatal muzsikusokat Vásáry Tamás Kossuth-díjas karmester, a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar alapítója a Debreceni Egyetem online híroldalán.