Vass Lajos az operaház új főigazgatója

Egyéb


vasslajosDKOKO20070322007.jpg
Vass Lajos
(MTI) Hiller István bejelentése szerint az operaház új vezetői június
1-jétől töltik be posztjukat, megbízatásuk öt évre szól.
A szakminiszter elmondta, hogy a pályázatra, amelynek május
10-én járt le a határideje, hatan adtak be egyéni pályamunkát:
négyen a főigazgatói, ketten a főzeneigazgatói posztra.
Vass Lajos, aki tavaly június óta az operaház miniszteri biztosa
és Fischer Ádám, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának
főzeneigazgatója közösen pályázott az Opera vezetésére. A pályázati kiírás szerint a közös pályázat előnyt jelentett az elbírálásnál.
Hiller István elmondta, hogy az általa felkért szakmai-szakértői jelölő bizottság véleményének figyelembe vételével döntött a pályamunkákról. Kiemelte: a bizottság egyhangú javaslatot tett le az asztalra, ezt megerősítve hozta meg a döntést.
Vass Lajos
Vass Lajos 1955. május 7-én született Szolnokon.  1986-1989 között a Szolnok Megyei Tanács művelődési osztályvezető-helyettese, majd osztályvezetője, 1990-től 1996-ig a szolnoki Szigligeti Színház Szervező Irodájának vezetője, majd menedzser-igazgatója, 1991-től az Ars-In-Kom Művelődési és Kommunikációs kft. alapító ügyvezető igazgatója volt. 1996 és 2000 között a szolnoki Városi Művelődési és Zenei Központ Kht. ügyvezető
igazgatójaként ténykedett, miközben a Magyar Rádió ellenőrző testületének tagja is volt. 2000 és 2002 között a szolnoki Szigligeti Színház igazgatója, 2002 júniusától egy évig a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztérium közigazgatási államtitkára, 2003 júniusától 2006 júniusáig politikai államtitkára volt. 2006. június 19. óta vezette miniszteri biztosként a Magyar Állami Operaházat. 2006. októberében az önkormányzati választásokon az MSZP szolnoki polgármesterjelöltjeként indult, de vereséget szenvedett.     Elvégezte a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolát, az ELTE bölcsészkarának filozófia szakát és a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházelméleti szakát. Nős, egy lánygyermeke van.
"Egy fontos szakaszon vagyunk túl és egy nagyon izgalmas korszak
kezdetén állunk. Azt szeretném, ha a Magyar Állami Operaház innentől
kezdődően az előadásokról, a darabok színvonaláról, sok-sok érdeklődő öröméről vagy éppen kritikájáról szólna" - hangsúlyozta Hiller István, aki hozzátette azt is: nem szeretné, ha a jövőben szervezeti, személyi kérdések "foglalnák le" az Operát.
"Normális és színvonalas operaházat szeretnék" - jelentette ki a kulturális tárca vezetője. Hiller István megjegyezte: "azt szeretném, ha a minisztériumnak az elkövetkező öt évben nem, vagy csak nagyon keveset kellene foglalkozni az operaházzal".
Mint mondta, az operaház arca Fischer Ádám főzeneigazgató lesz, aki ma az egyik legismertebb és legelismertebb karmester a világon. A miniszter úgy fogalmazott: a főigazgatónak "sok dolga lesz". Elsősorban szervezési, financiális, az intézmény működtetésére vonatkozó tevékenység áll majd munkájának középpontjában.
Hiller István a jelenleg még miniszteri biztosként dolgozó Vass Lajos eddigi munkáját értékelve arról beszélt, hogy szükséges volt egy olyan légkör kialakítása az Operában, amely megteremtette az alapot egy hosszútávon is eredményesen működő új vezetéshez. Ennek kapcsán Vass Lajos közel egyéves tevékenységét eredményesnek és fontosnak nevezte a miniszter.
Beszélt arról is, hogy a jövőben nagy hangsúlyt kell, hogy kapjon az operaház nemzetközi kapcsolatrendszere, amelyre a pályázatot elnyert két személy konkrét elképzelést mutatott be. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a közösen benyújtott pályázat egyebek mellett kitér az Erkel Színház jövőjére és a kamaraopera-játszásról szóló elképzelésekre, továbbá a műsorpolitikára is.
Hiller István beszélt arról is, hogy a magyar közélet prominens képviselőiből álló, az Opera működését segítő támogatói-tanácsadói testület két-három hét múlva áll össze.
 
Vass Lajos: Öt év múlva csodájára járnak a Magyar Állami Operaháznak
 
Vass Lajos, az operaház jövendő főigazgatója azt reméli: a szaktárca által három évre garantált költségvetési támogatás elég lesz arra, hogy öt év múlva "csodájára járjanak a Magyar Állami Operaháznak". "Bízunk a jövőben, és bízunk magunkban, hiszen ezért adtuk be a pályázatot.
Fischer Ádám
Fischer Ádám 1949. szeptember 9-én született Budapesten. Karmesteri és zeneszerzési tanulmányait a Zeneakadémián, majd a bécsi zeneakadémián végezte, 1970-71-ben Velencében és Sienában mesterkurzusokon tanult. 1971-től a grazi, 1972-73-ban a St. Pölten-i színház karmestere, illetve korrepetitora, 1973-74-ben a bécsi Staatsoper korrepetitora, majd a helsinki Finn Nemzeti Opera első karmestere volt. 1975-től a Helsinki Filharmonikusok karmestere, 1978-tól a karlsruhei Városi Színház karmestere. 1981-től Freiburgban volt főzeneigazgató. 1984-től az Állami Hangversenyzenekar vendégkarmestere, 1996-tól első vendégkarmestere és művészeti tanácsadója. 1987-ben Kismartonban létrehozta az Osztrák-Magyar Haydn Zenekart, akikkel lemezre játszotta Haydn összes szimfóniáját. 1987-92 között a Kasseli Opera zeneigazgatója volt. 1984-ben debütált a párizsi Operában, 1986-ban a milánói Scalában, 1989-ben a londoni Covent Gardenben, 1994-ben a New York-i Metropolitan Operában. A Mannheimi Nemzeti Színház főzeneigazgatója, a Dán Rádió Kamarazenekarának vezető karmestere. 2001-2004 között ő vezényelte a Bayreuthi Ünnepi Játékokon Richard Wagner tetralógiáját, a Nibelung gyűrűjét, ezért a berlini Opernwelt című szaklap 50 kritikusának szavazata alapján ő lett a 2002. év legjobb karmestere. Hangversenydirigensként mindenhol szívesen látott vendég, a világ szinte minden jelentős zenekarát vezényelte. 2004-től zenei tanácsadóként vezette a Magyar Rádió zenei együtteseit, 2005-től a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának állandó vendégkarmestere, 2006-tól zeneigazgatója. Fischer Ádám nős, egy fia és egy lánya van.
 
Nincs, és nem is ígért senki Kánaánt. Három évre garantáltan 5,3 milliárd forintos költségvetési forrással számolhatunk. Reméljük, hogy a kiadáscsökkentés és a bevételnövekedés mellett ez az összeg elég lesz arra, hogy az 5 évet, amelyre június 1-jétől a kinevezésünk szól, úgy csináljuk végig, hogy azután csodájára járjanak a Magyar Állami Operaháznak" - mondta Vass Lajos.
Kiemelte: azért fontos, hogy 3 évre garantálta a miniszter az operaház költségvetését, mert ez idő alatt elkezdődhetnek a fejlesztések, az átalakítások, és így a negyedik-ötödik évre "a vágyott Kánaán közelébe" kerülhetnek. Ez azt jelenti, hogy "a repertoárban, az új bemutatókban, a ház szerkezetében, a magyarországi operajátszásban, és a magyar operák játszásában elérhetjük a jó színvonalat és büszkén készülhetünk 2009-re, a Magyar Állami Operaház megnyitásának 125. évfordulójára, valamint Erkel Ferenc születésének 2010-es bicentenáriumára" - mutatott rá.
Vass Lajos hozzátette, hogy művészeti igazgatónak Kovalik Balázst szeretnék megnyerni. Mint mondta, a pályázathoz csatolták a rendező támogatói nyilatkozatát, amelyben Kovalik Balázs azt írta: csatlakozik hozzájuk, ha megnyerik a pályázatot.
Fischer Ádámmal közösen beadott pályázatáról szólva elmondta: pályamunkájuk részletesen foglalkozik a felújításra szoruló Erkel Színházzal, amelyet az évad végén bezárnak. Mint közölte, egyelőre a Thália Színházzal próbálják pótolni második játszóhelyüket, a 2007-2008-as évadra tervezett 281 előadásból 41-et tartanak ott, de hosszabb távon más elképzeléseket is mérlegelnek. "Azon leszünk, hogy minél előbb elinduljon az Erkel Színház multifunkcionális épületté alakítása" - hangsúlyozta Vass Lajos, jelezve: a létesítményben természetesen a Magyar Állami Operaház is játszik majd. Hozzátette: "az átalakítás költségeire nem fordítunk az 5,3 milliárd forintból, sem más állami forrásból, hazai vagy külföldi tőke bevonását szorgalmazzuk".
Fischer Ádám, aki jelenleg a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának főzeneigazgatója, azt MTI-nek azt mondta: egyelőre nem tartja indokoltnak, hogy részletezze terveit. "Még nem tart ott a dolog, hogy bármit nyilvánosságra hozzunk, bizonyos kéréseimre ugyanis nem kaptam még választ" - közölte.