Vaszary-kiállítás nyílik a Magyar Nemzeti Galériában

Kultpol

Vaszary önarcképe

A kiállítás, amelyen három éve dolgoznak a múzeum szakértői, a külföldi és magyarországi gyűjteményekben őrzött legjelentősebb alkotásokból válogatva tekinti át az életművet - mondta Bereczky Loránd, az intézmény igazgatója.

A tárlat csaknem kétszáz festményt, mintegy száz grafikát és több, a festőművész által tervezett iparművészeti tárgyat is felvonultat - ismertette Gergely Mariann művészettörténész. Az átfogó jellegű válogatásban szerepelnek a művész realisztikus és posztimpresszionista hatású festményei, valamint az I. világháború idején, haditudósítóként készített, dokumentatív jellegű alkotásai is.

Vaszary János (1867-1939) alkotásaiból a legutóbb 1960-ban rendeztek életmű-kiállítást a Magyar Nemzeti Galériában. Bereczky Loránd beszámolt arról, hogy a Vaszary-tárlatot követően decemberben Zichy Mihály (1827-1906) festőművész életművéből nyílik az intézményben kiállítás, amelyre Szentpétervárról, az Ermitázsból egy, csaknem száz darabból álló kollekció érkezik. Tájékoztatása szerint az oroszországi grafikák hazai köz-, illetve magángyűjteményekből válogatott művekkel egészülnek ki.

A főigazgató a jövő évi programokról szólva elmondta, hogy Mátyás király trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából, a 2008-as magyarországi reneszánsz évhez kapcsolódóan, a késő reneszánsz alkotóinak munkáiból nyílik majd kiállítás a múzeumban.

A Magyar Nemzeti Galéria 1957. október 5-én nyílt meg a volt Kúria épületében, a Kossuth téren (jelenleg a Néprajzi Múzeum működik itt). A galéria 1975-ben költözött jelenlegi helyére, a Budavári Palota épületébe.

(Múlt-kor/MTI)