Mostantól elérhetők lesznek például a XI. Pius boldoggá avatása kapcsán tanulmányozott dokumentumok, ahogy mindenki hozzáférhet az egyháznak a spanyol polgárháború ügyében tanúsított magatartását bemutató iratokhoz is.
Az egyedülálló, és minden bizonnyal páratlan archívumban pápai dekrétumok, enciklikák és vatikáni diplomáciai jelentések válnak kutathatóvá. A vatikáni gyűjtemény legnagyobb része a 19. században vált publikussá, azóta a pápai állam anyagait ritkán, és szabálytalan időközönként oldották fel a titkosság alól. 2003-ban II. János Pál pápa jelentette be a második világháború előtti Németország és a Vatikán kapcsolatát bemutató iratok feloldását.
A legnagyobb érdeklődést minden bizonnyal persze a ma is vitatott megítélésű XII. Pius aktái jelentenék, ám azok továbbra is elzártak maradnak, annak ellenére, hogy azt a jelenlegi pápa megválasztásakor zsidó történészek egy csoportja kérvényezte. A történészek azért szeretnének hozzáférni a háborús pápa titkos archívumához, hogy végre minden kétséget kizáróan tisztázzák az egyház szerepét a holokausztban.
A most megnyíló gyűjtemény legérdekesebb darabja XI. Pius utolsó, soha nem publikált enciklikája, mely az Emberi faj egysége (Humani Generis Unitas) címet viseli, és abban a pápa élesen elítélt minden faji megkülönböztetést és szegregációt. A szövegezésben részt vett a későbbi XII. Pius is. Mindez azért nem került soha nyilvánosságra, mert a pápa annak végleges befejezése előtt meghalt.