Az Erotikus illusztrációk a 18. századi francia irodalomban alcímű kiállítás célja egy olyan, a korszakot meghatározó és egész Európára ható francia művelődéstörténeti jelenség bemutatása, amely a magyar közönség előtt szinte teljesen ismeretlen.
Ennek okaként azt jelölik meg, hogy az erkölcsi aggodalom szinte teljesen kiszorította az irodalomból és a képzőművészeti alkotások köréből a 18. századi francia irodalom ezen termékeit, akár gáláns, akár nyíltan pornográf műről volt szó. Ugyanez az erkölcsi rosszallás és esztétikai elutasítás határozta meg a kiállításon szereplő művekhez való viszonyt, de a tilalom ellenére ezek a könyvek hozzátartoztak a korabeli haladó szellemiségű olvasók műveltségéhez, több főúri könyvtár tartalmazott erotikus gyűjteményt is.
"Az erotikus jelző takarja a gáláns, pikáns, Magyarországon leginkább rokokóként ismert műtárgyak sokszínűsége lehetőséget ad arra, hogy a látogatók megismerjék a francia kultúra nagy korszakának, a felvilágosodás időszakának egy másik oldalát" - áll a kiállítás bemutatójában.
Mivel Magyarországon kevés illusztrált erotikus könyv maradt fenn, csupán néhányat lehet bemutatni az OSZK, az Egyetemi Könyvtár, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára, valamint a Magyar Országos Levéltár gyűjteményéből.
Számos érdekes könyv érkezik ugyanakkor Európa legnagyobb erotikus gyűjteménnyel rendelkező intézményeiből: a francia és osztrák nemzeti könyvtárakból, egy aradi intézményből, valamint Tony Fekete magángyűjtő műtárgyai közül. A december 16-ig megtekinthető erotikus kiállítást a Szépművészeti Múzeum által kölcsönzött metszetek és az Iparművészeti Múzeum korabeli műtárgyai gazdagítják.
(Múlt-kor/MTI)