Veszélyben Costa Rica régészeti öröksége

Kultpol

Az El Diquis gát építése, egy év múlva, azaz 2009 februárjában kezdődik majd, ezért Costa Rica történészeinek, régészeinek és múzeumainak ennyi ideje maradt, hogy felfedezzék és feltárják a helyi őslakosok történetéről létfontosságú információkkal szolgáló területet. A térségben nagyon sok épületrom, temető, stb. található, amelyek egytől egyig az előző nemzedékek életéről, és azok titkairól árulhatnak el újabb információkat.

A helyi történészek és régészek ezzel párhuzamosan aggodalmukat fejezték ki a kormányzat felé, mert szerintük egy rövidtávúnak számító beruházás miatt az ország régészeti múltja teljes egészében elpusztulhat majd. Szerintük igazán az számít kiábrándítónak az ügyben, hogy az elektromosság legnagyobb része nem is saját célra lesz felhasználva, hanem azt az Egyesült Államoknak szánják, és a kereskedelmi mérleget akarják számukra megfelelő irányba billenteni.

Szerintük ez az eset igencsak hasonlít a McPhee gát építésére. Az Egyesült Államok legnagyobb régészeti feltárása során ugyanis közel 1600 régészeti helyszínt tártak fel és vizsgáltak át, viszont 6 évük volt a munkálatokra, míg jelenleg csupán 12 hónap áll rendelkezésre.

A probléma azonban nem egyedi, és világszerte vannak hasonló esetek: nemrég beszámoltunk például a török Allianoi fürdővárosát fenyegető árról, a perzsa királyváros mellé épülő tározóról, vagy éppen a szudáni Meroé-projektről, amelynek során a magyar régészek is a helyszínen dolgoztak.

A kormányzat azonban nyitott a tárgyalásokra, és jelenleg a projekt volumenének kitágítása és a teljes állami finanszírozás is szóba került, bár az elektromosság igénye miatt az időhatárokon nem szeretnének változtatni.