"Be kell valljam, nagyon meglepődtem ? mondta Ian Lawson, a londoni rendőrség műkincs és régiség osztályának nyomozója a The New York Timesnak. ? Némi időbe telik, amíg mindenkiben tudatosodik, hogy egész Európában tapasztalható jelenségről van szó, és a tolvajok bárhol támadhatnak, ahol rinótülök van." Lawson szerint a galériáknak és a múzeumoknak figyelniük kell a felderítést végző tolvajjelöltekre. Az intézményeket figyelmeztették, hogy az orrszarvúak képét távolítsák el internetes oldalaikról, a tülköket pedig zárják el vagy helyettesítsék másolatokkal, ahogy azt a londoni Természettudományi Múzeum tette.
A lopások megszaporodásának oka a Kínában és más ázsiai országokban megnövekedett kereslet. Ezekben az országokban ugyanis az őrölt orrszarvútülköt afrodiziákumnak, illetve a rák és más betegségek elleni gyógyszernek tartják. Az őrleményért a feketepiacon mintegy 99 ezer dollárt adnak kilogrammonként, többet, mint az aranyért, a heroinért vagy a kokainért.
A trófeaként kikészített vagy kitömött orrszarvúkon található tülkök eladásának szigorúbb szabályozása is hozzájárult a lopások számának növekedéséhez. Az idén Nagy-Britannia és más európai országok olyan szigorú szabályokat léptettek életbe, amelyek gyakorlatilag lehetetlenné teszik az orrszarvútülkök legális kivitelét az Európai Unióból, ami ugyancsak megemelte a tülökpor árát.
A szigorítás nem szándékosan ugyan, de veszélyt jelent az Afrikában vadon élő rinocéroszokra nézve is, mivel a kereskedők ? beszerzési forrásaik beszűkülése miatt ? sokszor vadorzókká válnak, élő állatokról vágják le a tülköt, az orrszarvút pedig otthagyják, hogy elvérezzen ? fejtette ki Cathy Dean, a Mentsük meg az orrszarvúkat nevű brit segítő csoport vezetője. Az idén eddig 260 orrszarvút öltek meg orvvadászok, míg tavaly egész évben csak 333-at.
A szakemberek komoly erőfeszítést tesznek annak érdekében, hogy cáfolják a hiedelmet, amely szerint az orrszarvútülök gyógyító hatású. Raj Amin, a Londoni Zoológiai Társaság kutatója az amerikai közszolgálati televízió Nature nevű műsorában elmondta, hogy az orrszarvútülök szedése körülbelül annyira hasznos az egészség szempontjából, mint a körömrágás.
Az Europol szerint a lopásokat "ír utazók" néven ismert, ír eredetű, nomád-csavargó életmódot folytató szervezett bandái hajtják végre, amelyek kábítószer-csempészettel és pénzmosással is foglalkoznak. Január óta a tülöktolvajok lecsaptak egy cseh kastélyra, belga, német, francia és olasz természettudományi múzeumokra, egy dániai magángyűjteményre, portugáliai és svédországi célpontokra. A sorból Magyarország sem marad ki: nyáron nagy értékű tülköt loptak el a balatonedericsi Afrika Múzeumból, és megkísérelték a behatolást a keszthelyi Helikon Múzeum vadászati kiállítására is, ahol szintén vannak orrszarvú-trófeák.
Az Egyesült Államokban is előfordult már lopás, de a bűnözők minden jel szerint Európára koncentrálnak. Júniusban a Preparátorok Európai szövetsége figyelmeztette tagjait, hogy legyenek óvatosak az orrszarvúk felől érdeklődő emberekkel, akik nem mondják meg a nevüket, illetve azt, hol és hogyan érhetők el. Ezek a személyek "valószínűleg nem valódi üzletemberek".
Guy Schooling, a Sworders aukciósház igazgatója elmondta az amerikai lapnak, hogy azt hitték, sikerült elhárítaniuk a bajt, amikor egy februári aukció előtt az orrszarvútülköket elzárták és biztonsági őröket szerződtettek, hogy őrizzék a területet. A tolvajok azonban ügyesek voltak: zárás után érkeztek, de még az őrök előtt, és az egyetlen, elérhető helyen maradt orrszarvúfejet, amely a falra volt akasztva, letépték a falapról, amelyhez hozzá volt erősítve. "Bárkinek, akinek bármilyen formában orrszarvútülök van a tulajdonában, azt tanácsolnám, hogy ne mutogassa" ? húzta alá Schooling.
Ipswich lakói nagyon sajnálják orrszarvútülkük elvesztését. A rinó, amelyért a múzeum 1907-ben 16 fontot és egy ritka tyúkfélét adott, egyfajta kabalájává vált a városnak az évek folyamán. Az évekkel ezelőtt egy Adjunk nevet a rinónknak! kampány eredményeként Rosie-nak elkeresztelt, megcsonkított orrszarvú mellé könyvet tettek ki, hogy a látogatók abban fejezzék ki részvétüket. "Szegény Rosie. Igazán csinos tülköd volt" ? írta egy Hannah nevű kislány.
A múzeum vezetői gondolkodtak azon, hogy esetleg tülök nélkül hagyják Rosie-t, emlékeztetőül a történtekre, de végül úgy döntöttek, hogy műtülökkel pótolják az ellopott eredetit. "Nagy betűkkel kiírjuk majd, hogy ne lopják el, mert csak utánzat" ? jegyezte meg a helyi önkormányzat kulturális tanácsosa.