Komoly problémával szembesült az ausztrál örökségvédelem: ha a kormányzat áldását adja a Burrup-félszigeten folyó beruházásokra, akkor Ausztrália egyik legnagyobb bányászati cége költözhet az ott élő törzsek legszentebb helyére.
A hatalmas szemekkel és alacsony vállakkal ábrázolt, megállapíthatatlan nemű alakokat 10 ezer évvel ezelőtt faragták a sziklába, így ezek a világ legrégibb emberábrázolásai. Több ezer más faragvány, így növények és állatok képei találhatók a közelben, amelyek közül a legfiatalabbak az utolsó jégkorban készülhettek. A régészek szerint az aborigén törzsek a legtöbb képet 30 ezer évvel ezelőtt készíthették, így azok a franciaországi Lascaux-ban található rajzoknál is régebbiek lehetnek.
A Woodside Energy bányászati cég azonban tavaly nyert koncessziót 170 alkotás elköltöztetésre, azok helyére ugyanis egy földgáztelep épül. A cég további bővítéseket tervez, és jövőre a maradék őskori alkotást is elköltöztetnék, hogy helyükön egy robbanóanyagokat előállító nitrát üzemet létesítsenek.
A helyi parlament egyes zöld képviselői szembeszálltak az ötlettel, mondván az olyan, mintha Stonehenge egyes oszlopait elszállítanák, hogy a helyükön építkezhessenek. A képek ugyanis csak jelenlegi kontextusukban mondanak el mindent több ezer év történelméről, illetve azokban a világ legrégibb folyamatos művészi hagyományát tisztelhetjük.
A hely az ott élő Yaburara aborigének számára szentnek számít, hiszen őseik készítették a képeket, amelyek elmesélik, a túlélés érdekében miként változtattak vadászati és gyűjtögető szokásaikon. Egyes 25 ezer éves képek még mamutvadászatról mesélnek, míg a jégkorszak elmúltával más állatokra, így teknősökre, és erszényes farkasokra (Thylacine) kezdtek vadászni.