Vietnami császári pecsétek magyar kiadású könyvben

Kultpol


aranybarejtettarcok_sajtaj_neprajzi_zelnikistvan_bytsd-3.jpg
Zelnik István

(MTI) - A Magyar-Indokína Társaság (MIT) által finanszírozott könyvkiadásról Nguyen Dinh Chien, a Vietnami Történeti Múzeum főigazgató-helyettese és Zelnik István, a MIT elnök-vezérigazgatója írt alá megállapodást Hanoiban a minap.

   
Vietnamban, az 1945-ös Augusztusi Forradalom idején a Ho Si Minh vezette nemzeti felszabadító mozgalom megdöntötte Bao Dai vietnami császár uralmát, elfoglalta a közép-vietnami Huét, amely 1802 és 1945 között volt az ország fővárosa, s Bao Dai utolsó vietnami császár szülőhelye, lefoglalta a kincstárat, amelyben 85 császári pecsétet is találtak 1709 és 1939 közötti datálással. Ezeket a műkincseket most a hanoi történeti múzeum páncéltermében őrzik és Sulyok Miklós magyar fotóművész a helyszínen készíti róluk a képeket az albumhoz.
   
A kultúrtörténeti kuriózumnak számító, egyedülálló császári pecsétgyűjteményről szóló könyvet első alkalommal - magyar támogatással - az év elején adták ki az ősi főváros, Thang Long (ma: Hanoi) fennállásának 1000. évfordulója alkalmából vietnami nyelven. Az újabb, bővített európai kiadás már Budapesten látja meg a napvilágot.
    
E páratlan gyűjtemény közreadása is része annak a magyar-vietnami kulturális, tudományos kutatási és könyvkiadási programnak, melyet a Zelnik István által létrehozott Magyar-Indokína Társaság szervez és finanszíroz immár két éve. A többéves ambiciózus programhoz tartozik az együttműködés a Vietnami Délkelet-Ázsiai Kutatóintézettel és a Vietnami Archeológiai Intézettel. Vietnami tudósok és kutatók már bekapcsolódtak a Zelnik-gyűjtemény kutatásába és publikálásába, s részt fognak venni a jövő év elején Budapesten megalakuló Délkelet-Ázsiai Kutatóintézet munkájában is.