A magyar cirkuszművészet eredményei azt mutatják, hogy a műfaj hazai képviselőinek az élvonalban van a helye. Most egy páratlan lehetőség kínál hatalmas esélyt a fiatal artistáknak. Március 16-ig jelentkezhetnek a 13-15 év közötti, valamint a 18 év feletti diákok a kínai artistaképzésre.
„Egy évvel ezelőtt kezdődtek a tárgyalások, amelyek alapján a Baross Imre Artistaképző Intézet és Szakgimnázium szeptembertől induló artistaosztálya bekapcsolódhat a Pekingi Nemzetközi Művészeti Iskola világhírű képzésébe. Ha nem hárulnak el az egészségügyi problémák az ázsiai országban, akkor Magyarországon kezdik meg a növendékek a speciális felkészülést” − közölte Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár.
„A projekt révén a diákok a világ legjobb artistái között tanulhatnak” – mondta Kovács Gábor Dénes, az NCK képzési igazgatója. Kitért rá, hogy a március második felében induló felvételikre nagyjából 300 diák jelentkezését várják, akik közül végül 14 növendék, 7 fiú és 7 lány kezdheti meg ősszel tanulmányait. A tervek szerint a képzés kétszer 8 hónapig tart, a diákokkal lesz két felnőtt artista mentor és két közismereti tárgyakat oktató tanár is.
„Felnőtt korú, érettségivel rendelkező artistanövendékek pekingi oktatását is tervezik, a két fő − egy fiú és egy lány − OKJ-s szakmai képzésen vehet részt a programban, amely számukra egy tanéves lesz, és főként a meglévő artista- és sportismeretek elmélyítésére szolgál majd” − magyarázta.
Kovács László, a Kodolányi János Egyetem oktatási rektorhelyettese kifejtette, hogy együttműködési megállapodást kötnek az NCK-val egy új e-learning rendszer kifejlesztésére, amelynek segítségével a Pekingi Nemzetközi Művészeti Iskolában tanuló magyar diákok és a cirkuszi társulatokkal utazó gyermekek online sajátíthatják el a közismereti tárgyakat.
Fekete Péter a Kultúra.hu-nak elmondta, bízik benne, hogy harminc év múlva az artistaművészetben tevékenykedő tanárok sokkal többet tudnak majd. Reményei szerint a három évig Kínában tanuló diákok először a világ legjobbjai lesznek, azt követően az összes rangos versenyről elhozzák az aranyérmet, a későbbiekben pedig a felnövekvő generáció legjobb tanáraivá válnak, hiszen elsajátították a kínai kultúrát, fegyelmet és állhatatosságot, ráadásul azt vegyíthetik a magyar kultúrával, ezzel új színt hozva a magyar artistaképzésbe.
Stratégiai jelentőségű együttműködési megállapodást köt az NCK a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesülettel is, a cél az, hogy összekapcsolják a sport- és a cirkuszművészeti utánpótlást.
A program során lehetőséget teremtenek mesterkurzusok, bemutató órák, beavató előadások, közös fejlesztő programok megvalósítására, oktatók és edzők módszertani tapasztalatcseréjére, az intézmények fejlesztési programjainak harmonizálására.
Fotók: Csákvári Zsigmond