Jelenleg 45 országból csaknem 300 művész mintegy négyezer műtárgya alkotja a gyűjtemény törzsanyagát. Ebből több mint 230 műtárgy látható a tárlaton ? tudtuk meg Füzi Lászlótól, a Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek ügyvezetőjétől. Mint elmondta: az anyagot keramikus munkatársai állították össze, Steve Mattison, Strohner Márton és Kuzsel Gabriella. A csaknem négyezer művel büszkélkedő gyűjtemény keresztmetszetét láthatják az érdeklődők ? egyrészről időbeli keresztmetszetét, hiszen mind a korai évekből, mind az utóbbi évekből vannak alkotások, másrészről műfaji keresztmetszetét, hiszen használati eszközöket, szobrokat és különböző technikákkal készült tárgyakat is megcsodálhatnak majd a látogatók.
?Ezek rendkívül magas esztétikai értékkel bíró műtárgyak, amelyek a legjobb magyar és külföldi mesterek munkái. Szép számmal képviselik magukat a tárlaton magyar alkotók, de az Egyesült Államokból, Angliából, Oroszországból, Lettországból, Lengyelországból, Ausztráliából, Törökországból, Hollandiából és Japánból érkezett művészek darabjaival is találkozhatunk? ? emelte ki Füzi László. Az ügyvezető hozzátette: a tárlat a kísérleti kerámia tárgykörébe tartozó munkákat mutatja be. Egyedi, modern szemléletű alkotások kaptak helyet a Pesti Vigadó Galériájában.
?Az, hogy a magyar kerámiaművészet magas fokú, és a világ legjobbjaival tart lépést, elsősorban a kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdiónak köszönhető, amely a magyar és egyetemes kerámiakultúra ápolására és fejlesztésére jött létre. A stúdió technikai felkészültsége és légköre, valamint a férőhelyek száma lehetővé teszi, hogy a legjobb hangulatban és a legmagasabb színvonalon alkothassanak a mesterek és az egyetemi hallgatók? ? hangsúlyozta Füzi László a Kultúra.hu-nak.
A stúdiót Probstner János keramikusművész alapította, aki a kezdetektől meghatározó igazgatója volt a műhelynek. Az első programok 1977-ben indultak el, és a stúdió 1978-tól fogad ösztöndíjasokat, 1980-tól pedig rendszeresen rendez különböző témában meghirdetett nemzetközi szimpóziumokat.
?A szabadság iránti vágy és a külföldi művészekkel való együtt dolgozás igénye vezetett a stúdió megalapításához? ? olvasható a stúdió honlapján. Mint írják: ?A stúdió küldetése a kerámiaművészet formai, esztétikai és technikai fejlődésének előmozdítása, és a kreatív készségek kibontakozásának támogatása. Nyitott a kerámia területén folyó kutatások és kísérletek, a design kihívásai iránt. Ennek megfelelve korszerű berendezésekkel és kemencékkel, tágas műtermekkel és technikai segítséggel áll a művészek rendelkezésére.?
?Bentlakásos (artist-in-residence) programot kínálunk azoknak a művészeknek, akik önállóan kívánnak dolgozni saját témájukon. Ezzel párhuzamosan tematikus programokat, workshopokat, szimpóziumokat, mesterkurzusokat, beszélgetéseket és szemináriumokat is szervezünk. A kerámia stúdióban egy évtizeden át működött a Magyar Iparművészeti Egyetem Mesterképző Intézete, 2001 óta a Nyugat-Magyarországi Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézete szilikát szakirányos formatervező művész hallgatóinak gyakorlati képzési helye. A stúdióban különleges művészeti komplexum jött létre, ahol ? páratlanul a világon ? a meghívott mesterek, a tanárok és a diákok együtt élnek, alkotnak és tanulnak, a művészképzés, a különböző kultúrák értékei iránti tisztelet, a tolerancia, és a szó nemes értelmében vett internacionalizmus légkörében? ? olvasható a stúdió honlapján.
A stúdió munkájába pillanthatunk be a fővárosi tárlat keretében is. ?Kiállításunk célja, hogy bemutassuk a világhírű kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdió első 40 évének történetét. Történelmi utalásokkal, képekkel és multimédiás bemutatókkal gazdagítva a gyűjtemény meghatározó darabjainak kiállításával ünnepeljük az intézmény magyar kultúrában, valamint a nemzetközi kerámiaművészetben betöltött meghatározó szerepét? ? írják a Magyar Művészeti Akadémia oldalán a tárlatról.
A tárlat:
Az első 40 év I Kiállítás a kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdió kortárs kerámiaművészeti gyűjteményéből
Szervező: Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek ? Nemzetközi Kerámia Stúdió, Kecskemét
A tárlat 2017. augusztus 18. és október 8. között látogatható.
Vigadó Galéria (Pesti Vigadó, V. Budapest, Vigadó tér 2.), V. emelet
A Nemzetközi Kerámia Stúdió:
A Stúdió a Forrás Kiadóval, a Nemzetközi Zománcművészeti Alkotóműhellyel és a Népi Iparművészeti Gyűjteménnyel együtt a Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek Nonprofit Kft. része. A társaság Kecskemét város tulajdonában van, és az önkormányzat támogatását élvezi, igazgatója dr. Füzi László.
Wéber Anikó
Fotó: mma.hu