A kultúrához való hozzáférés kérdéseiről szól a magyar uniós elnökséghez kapcsolódó konferencia

Kultpol

Az a nemzet erős, amelynek a kulturális közössége is erős – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a magyar EU-elnökséghez kapcsolódó, a kulturális esélyteremtésről szóló konferenciát megelőző sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.

Cím
EU-elnökség - Konferencia a kulturális esélyteremtésről
Szöveg
Budapest, 2024. szeptember 18. Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára sajtótájékoztatót tart a magyar EU-elnökség részeként megvalósuló, a kulturális esélyteremtésről szóló konferencia előtt a budapesti Hagyományok Háza bejáratánál 2024. szeptember 18-án. MTI/Soós Lajos
Azonosító
D_SOS20240918023
Vincze Máté sajtótájékoztatót tart a magyar EU-elnökség részeként megvalósuló, a kulturális esélyteremtésről szóló konferencia előtt a budapesti Hagyományok Háza bejáratánál 2024. szeptember 18-án. Fotó: Soós Lajos / MTI

Vincze Máté kiemelte: a magyar európai uniós elnökség szerdán megnyíló, A kulturális esélyteremtés – a kultúrához való hozzáférés elősegítése, a kultúra társadalmi szerepének erősítése Európában című szakértői konferenciájára az Európai Unió összes tagállamából érkeznek szakértők, kormányzati szereplők és diplomaták. A tanácskozás témája az, hogyan lehet biztosítani mindenki számára a kultúrához való hozzáférést – tette hozzá.

Amikor az európai emberek egy bizonyos csoportja azt mondja, hogy a mi európai, magyar kultúránk nem érték, hanem valami anakronisztikus megtagadásra érdemes dolog, akkor ők saját közösségeinket, Magyarországot és az Európai Uniót gyengítik – hangsúlyozta Vincze Máté.

„Abban bízom, hogy a következő három napban egyfajta nemzetközi összefogás is épülhet azért, hogy újra büszkék lehessünk az európai kultúránkra, újra büszkék lehessünk a magyar kultúránkra, és talán elindulhat valamiféle változás, vagy legalábbis egy erősebb kiállás az identitásunkat adó kultúránk mellett” – fogalmazott a helyettes államtitkár. Mint mondta, a tanácskozás három napja alatt a résztvevők megvizsgálják azt, hogyan lehetne még jobban kiterjeszteni a kultúrához való hozzáférést a digitalizációval, valamint a hátrányosabb szociális helyzetű nemzettársaink és európai uniós polgártársaink irányába. Utóbbira számtalan jó gyakorlat létezik Magyarországon és a világban is. Több olyan szakértő is érkezik a konferenciára, aki erre a kérdésre fogja keresni a választ – tette hozzá. Vincze Máté reményének adott hangot, a magyar EU-elnökség ebben a témában is segítheti Európa „megfelelő irányba való terelését”.

Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége honlapján az olvasható, a konferencia kiváló alkalmat kínál a kultúrához való hozzáférés égető kérdéseinek megvitatására, a kultúra sokrétű társadalmi szerepének megismerésére, a hozzáférés különböző akadályainak feltárására, az uniós és tagállami szintű megoldások bemutatására. A rendezvényre a tanács kulturális ügyek bizottságának tagjait, az uniós országok kulturális minisztériumainak munkatársait, kulturális szakembereket és az Európai Bizottság képviselőit hívták meg. A konferenciával együtt rendezik meg a Kreatív Európai Irodák találkozóját is, amely lehetőséget ad a kiterjedt párbeszédre és networkingre is. A szervezők a kultúrához való hozzáférés kérdéskörének kifejtésére több neves előadót hívtak meg az akadémiai világtól egészen a művészvilágig.