Virágok hídja a Mediawave fődíjasa

Egyéb

Costica Arhir egy moldáv faluban, Acuiban neveli három gyerekét. Felesége három és fél éve Olaszországba ment dolgozni és azóta még egyszer sem jött haza. Az ország keresőképes lakosságának fele hasonló helyzetben van. Thomas Ciulei 2007-ben készült alkotása a történetet fikciós elemekkel tarkítja, olyan helyzetet teremtve ezzel, amelyben a szereplők önmagukat értelmezik.
 

Egy kisváros és reményekkel teli lakói nagy utazásra készülnek. Hatalmas rozsdás daruk, idegen befektetők, és a pompomlányok vidám dalai hozzák el a nagy nukleáris jövő álmát. Csupán csak a gigantikus méretű csípős szúnyogok zavarják a városlakók atomünnepét, ahol az erőmű logója az épületekre és a levesestálakra kerül. A látszólagos "atomikus jólét" közepette azonban ott a múlt, amire senki sem akaródzik emlékezni. Egy sziget rettenetes titkokat tartogat. Szörnyű bűnök történetei szövik be a várost, amelynek lakói ellen támadást intéznek a sötét szúnyogfelhők. A világot vészjóslóan átformálják az ideológiák, a rezsimek és a gazdasági jólét álmai. Szereplők meséi, akiknek élete a baljós múltban, a nukleáris jövőben és a csípős szúnyogok időtlen repkedéseiben kereszteződik, hogy sorsukat összekapcsolja - Andrej Paounov Szúnyogirtás és más történetek című alkotása kapta a legjobb dokumentumfilm díját.

 
A KPMG Felelős Társadalomért Díját Marcin Sauter lengyel rendező Az első nap című dokumentumfilmje érdemelte ki. A legjobb kísérleti játékfilm kategóriájában a Buharov-páros, Igor és Iván Lassú tükör című filmje nyerte el a zsűri tetszését.
 
Győr város elismerését az orosz Pavel Medvegyev A Naptól a harmadik bolygón című dokumentumfilmje érdemelte ki. A legjobb ifjúsági filmért járó díjat Horváth Lili Uszodai tolvaj című kisjátékfilmje kapta. A legjobb operatőr Erdély Mátyás lett a Türelem című kisjátékfilmjéért. A zsűri különdíját a lengyel Rafal Skalski 52 százalék című munkája kapta, a diákzsűrinek az orosz Alekszej Fedorcsenko Elsőként a Holdon című alkotása tetszett.
 
A fesztiválra több mint ezer játék-, kisjáték-, dokumentum-, animációs és kísérleti filmet neveztek a világ 66 országából. Ebből választott ki az előzsűri 61 filmet a nemzetközi versenyprogramba és további 30-40 alkotást a bemutató szekcióba.
 
A fesztivál egy hete alatt a filmes verseny mellett alkotóműhelyeket, workshopokat, konferenciákat tartottak. A központi témák egyikét a hatvanas, hetvenes évek adták, kiemelten 1968, a párizsi, a prágai események időszaka. Az 1968 szellemiségét megörökítő filmalkotások mellett a győri Széchenyi István Egyetemen konferencián tekintették át '68 örökségét. Ezen az eseményen részt vett és felszólalt Jirí Menzel rendező, a fesztivál díszvendége, aki a fiatal szakembereknek forgatókönyvíró workshopot is vezetett.