A visegrádi királyi palotát a XIV. századi magyar Anjou uralkodók, I. Károly és I. Lajos emelték székhelyükön, Visegrádon. A Duna partján álló hatalmas palota fényűzően berendezett termeit díszes cserépkályhák fűtötték, az udvarokat és kerteket pompás gótikus csorgókutak ékesítették. A palota mellé a XV. század elején Zsigmond király ferences kolostort építtetett.
Az 1470-es, 1480-as években Mátyás király vidéki rezidenciává alakította az épületegyüttest, amit késő gótikus és reneszánsz stílusban építtetett át.
Helyi és Itáliából érkezett művészekkel új szökőkutakat, loggiákat, erélyeket, kályhákat készíttetett, felújítatta a homlokzatokat, a termeket, az udvarokat és a kerteket. Egy ide látogató itáliai követ a csodálatos épületet „a földi paradicsomnak” nevezte. A török háborúk idején rommá vált, majd a XVIII. században lebontott palota romjai csak 1934-ben kerültek elő a föld alól, és régészeti feltárásuk, valamint helyreállításuk azóta is tart.
A palota most a benne berendezett kiállításokkal és az itt található műtárgyakkal együtt az interneten szabadon bejárható.
A virtuális kiállítás látogatója részletes információkat kap a palota történetéről, a kiállított tárgyakról. Megnézheti a középkori királyi rezidencia rekonstrukcióit és az ásatások fotóit. Megtekintheti a Visegrád történetét, a palota helyreállítását és az itt rendezett hagyományőrző programokat bemutató videókat.
Fotó: MNM Mátyás Király Múzeuma