Vissza az őskorba Szentesen

Kultpol


szenteskosztajozsefmuzeumx.jpg
Koszta József Múzeum

Csalog József munkásságát életében nem becsülték sokra, megállapításait, felfedezéseit ma viszont már mindenütt alkalmazzák. Ez az esemény tulajdonképpen az ő szakmai rehabilitációja - mondta el az emlékkonferencia egyik előadója, Béres Mária, a Koszta József Múzeum igazgatója.

 
A keszthelyi Helikon Múzeum egykori vezetője ősrégészettel foglalkozó, új elméletet dolgozott ki a magyarországi újkőkor időrendjéről. Nemzetközileg is jelentős a tevékenysége a magyarországi neolitikum és rézkor kutatása terén. A szekszárdi múzeum vezetőjeként középkori ásatásokat is folytatott (1936, Ete), és behatóan vizsgálta a Sárköz népművészetét. Írásaiban bemutatta a sárközi kultúra és élet jellegzetességeit: az építkezést, a halászatot, a temetkezési szokásokat, de foglalkozott a mohácsi busójárással is. Vezette az Európa-hírű szegvár-tűzkövesi őskori település feltárását.
 
A rendezvénynek kettős célja van. Egyrészt, hogy bemutassa magát Csalog Józsefet mint néprajzkutatót, régészt és mint magánembert. Felidézze a szakmai munkásságát, valamint a tell-kutatást, ami egy külön, speciális terület az őskor régészetében. Másrészt, hogy ismertesse a Szentes környéki legújabb kutatásokat és azok eredményeit. A konferencián nemcsak előadások hangzanak el, hanem kiránduláson is részt vesznek az érdeklődők. Ellátogatnak Szegvárra, a tűzkövesi lelőhelyre, megnézik a volt megyeházát és a Falumúzeumot is. Emellett meghallgatják majd a régész egyik unokája, Csalog Gábor zongoraművész koncertjét is a szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolában és Hangversenyközpontban.