Hamarosan visszaadja Nigériának a Benini bronz néven ismert műkincsgyűjtemény egy darabját az Aberdeeni Egyetem – ezt a brit intézmény jelentette be csütörtökön.
A műkincsek a mai Benin és Nigéria területén létező Dahomey királyságból származnak. A brit hadsereg 1897-ben lerohanta a királyság székhelyét, hogy megdöntse Oba királyt. Mintegy négyezer bronz és elefántcsont műtárgyat vittek magukkal, amelyeket a nigériai és a benini kormány az 1960-as évek óta követel vissza. Számos darab a londoni British Múzeumot gazdagította, de más európai múzeumokba is kerültek a kincsekből.
Az Aberdeeni Egyetem az első brit intézmények közé tartozik, amelyek úgy döntöttek, hogy visszaszolgáltatják a több mint száz éve britek által eltulajdonított műkincseket. Az egyetem Oba király szobrát adja vissza heteken belül Nigériának. Neil Curtis, az aberdeeni múzeumok és gyűjtemények vezetője elmondta, hogy a bronz szobor, amelyet 1957-ben szereztek meg, „nyilvánvalóan lopott” volt, ezért mindenképpen tenniük kellett valamit.
A nigériai Múzeumok és Emlékművek Nemzeti Bizottságának igazgatója, Abba Isa Tijani hangsúlyozta: elmondhatatlan annak jelentősége, hogy a bronz műkincset több mint 120 év után először kiállíthatják Nigériában. „Identitásunk, kulturális örökségünk része, amit sok évre elvettek tőlünk” – mondta Tijani.
A British Múzeum, ahol a benini műkincsgyűjtemény több száz szobra található, számos más múzeummal együtt megalakította a Benini Párbeszéd-csoportot, hogy tárgyaljanak a műkincsek Beninben történő kiállításáról. A múzeum közölte, hogy a tárgyalások még folynak.
Németország is tárgyalásokat folytat 440 benini bronz visszaküldéséről, amelyre sajtóhírek szerint még ősszel sor kerülhet. A Cambridge-i Egyetem Jesus Kollégiuma pedig bejelentette, hogy decemberben ők is visszaküldik a gyűjtemény egy darabját Nigériába. Tijani hozzátette: amerikai múzeumok szintén beleegyeztek, hogy további két darabot visszaküldjenek.
Edo nigériai szövetségi állam kormányzója közölte, hogy az állam fővárosában, Beninben 2021 végéig létrehoznak egy olyan központot, ahol tárolni és tanulmányozni lehet a visszakapott műkincseket, 2025-re pedig állandó múzeumot építenek számukra.
Nyitókép: a Benini bronz egy darabjának részlete, forrás: Wikipedia