Visszaadták Edvard Munch festményét a Mahler-unokának

Egyéb

 

(MTI) - Az ünnepélyes visszaszolgáltatási ceremónia szerdán zajlott le Bécsben Claudia Schmied kulturális miniszter és Agnes Husslein, a Belvedere igazgatónőjének jelenlétében, nagy sajtóérdeklődés mellett. A Belvedere márványtermében rendezett ünnepségen nem esett szó a restaurált kép értékéről, az új tulajdonos pedig nem akart nyilatkozni arról, hogy hova kerül a festmény a jövőben.
    A miniszter asszony elmondta, hogy a jelenlegi osztrák kormány fontos feladatának és történelmi kötelességének tartja a restitúciót. Mint mondta, minden egyes esetet meg fognak vizsgálni, amelynél jogellenes eljárás gyanúja merül fel. "Azt akarom, hogy a múzeumlátogatók következő nemzedéke olyan képeket nézzen, melyek eredetét maradéktalanul tisztázták" - jelentette ki.
    Marina Mahler meghatottan mondott köszönetet, megemlítve, hogy személyesen nyolc évig harcolt a visszaadásért, egyben viszontajándékkal lepte meg a házigazdákat: Gustav Mahler mellszobrának egy másolatával, melyet édesanyja, Anna Mahler készített 1980-ban, és amelyet a Bécsi Állami Operaházban fognak kiállítani.


munch.jpg
Edvard Munch (1863-1944)
A Munch-festményt Alma Mahler, Gustav Mahler felesége kapta ajándékba Manon nevű leánya születésének alkalmából Karl Reininghaus iparmágnástól. 1938. március 13-án, egy nappal Ausztria Németországhoz csatolása (Anschluss) után Alma Mahler harmadik férjével, a zsidó származású Franz Werfellel kénytelen volt elmenekülni az országból. A Munch-képet, melyet Ausztriában hagyott, mostohaapja, a náci érzelmű Carl Moll 1940-ben a tulajdonos hozzájárulása nélkül 7 ezer birodalmi márkáért eladta a Belvedere Múzeumnak (Moll a háború után öngyilkosságot követett el). A második világháború után a visszaszolgáltatási bizottság elismerte ugyan a tulajdonosnőnek a képhez fűződő törvényes jogát, restitúcióra mégsem került sor. Az osztrák kincstári ügyészség azzal érvelt, hogy a Belvedere a vásárlás során jóhiszeműen járt el.
    Jóval Alma Mahler 1964-ben bekövetkezett halála után az 1943-ban született Marina Mahler lépett a küzdőtérre. Az asszony, akinek apja az olasz karmester, Anatole Fistoulari, és aki jelenleg Olaszországban él, egy jogi döntésre hivatkozott, mely szerint erkölcsi és történelmi okok teszik jogosulttá a festmény visszakapására. A restitúciós tanács 1999-ben elutasította Marina Mahler beadványát, de 2006. november 8-án az újabb beadványra, melyet az asszony holland ügyvédje, Gert-Jan van den Bergh nyújtott be, azzal az ajánlással élt, hogy adják vissza a képet. A holland ügyvéd beadványában a 2001-es új kártalanításialap-törvényre hivatkozott, mely különleges esetekben jogerős bírósági döntések esetén is lehetővé teszi műtárgyak visszajuttatását, ha a szóban forgó döntések következtében "rendkívüli jogtalanság" keletkeznék.
 
Korábban: