Visszahelyezik a görögkeleti templom időkapszuláját Hódmezővásárhelyen

Kultpol

A gondosan restaurált dokumentumok ? a 'régi hagyományoknak' megfelelően ? a jelenlegi felújításról szóló feljegyzésekkel együtt kerültek vissza a légmentesen lezárt hengerbe. Az időkapszulát a sajtó képviselőinek jelenlétében adja át Almási István alpolgármester és Sévity Lázárné, a helyi ortodox közösség gondnoka a kivitelező részére augusztus 13-án, hétfőn 11 órakor.

 
A görögkeleti templom az egyik legkevésbé ismert műemléke Hódmezővásárhelynek. A városban letelepedett görögök II. József türelmi rendeletének megjelenését követően emelhették torony és harang nélküli templomukat. Az 1783-ban elkészült épülethez csak 1806-ban állítottak tornyot.
 
Az egyhajós barokk templom nyugatra néz; az oltár a toronybejárattal szemben helyezkedik el. Mai formáját 1889-ben nyerte el, ekkor a toronysisakot is átépítették. Aranyozott, faragott ikonosztáza copf és késő rokokó elemekkel díszített. Az itt látható ikonok nagy része nem helyi alkotás, hanem a Balkánról származik.
A templom külső homlokzata, a toronysisak és az épület környezete a Tornyai János Kulturális Városrehabilitációs program I. ütemének keretében újul meg, míg a belső díszítőfestés, a padsorok és az ikonosztáz restaurálása másik pályázati forrásból történik meg.

A templom csúcsdíszében talált ún. time capsule-nak (időkapszulának) nevezett hengert Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régésze és Sévity Lázárné egyházi gondnok vette górcső alá. A szakemberek 13 darab magyar és szerb nyelven írott dokumentumot leltek benne, melyet az egyház egykori vezetői és a templomfelújítások alkalmával itt dolgozó mesterek hagytak az utókorra. Ezeket a templomon végzett, jelentősebb felújítási munkálatok alkalmával (1848-ban, 1889-ben és 1929-ben) helyezték el. Amikor a korábbi iratokat megtalálták, azokat mindig újabb emlékekkel kiegészítve tették vissza. Az első iratokat Davidovits Péter készíthette, ahogy a feljegyzésen is olvasható 'Örök emlékül' a templomtorony újjáépítése és a gömb, valamint a kereszt elhelyezésének alkalmából, 1848. május 22-én.
 
A régi dokumentumokat a hagyományoknak megfelelően kiegészítették a jelen üzeneteivel, így az időkapszulába került Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város vezetőinek, valamint a Budai Szerb Ortodox Egyházmegye püspökének feljegyzése is. E becses iratok azonban nem lesznek 'titkosítva', mivel a templom felújítását és újraszentelését követően bárki megtekintheti az időskapszula dokumentumainak másolatait a görögkeleti templomban.