Vitatott a skót nemzeti hős szerepe

Kultpol

Meglepő dolog az angol történelemben, hogy egy vezető skót történész olyan elmélettel áll elő, mellyel a legnagyobb nemzeti hőst tünteti fel az angolokkal kötött egység képviselőjének.  azzal érvelt az ügyben, hogy Wallace történelmi szerepe sokat változott az évszázadok során, és például a viktoriánus középosztály őt tartotta az 1707-es egység szülőatyjának. Devine kijelentése valószínűleg felpaprikázza a skót nacionalisták kedélyét, akik már korábban is azzal vádolták a helyi hivatalokat, hogy azok nem tesznek eleget a hős emlékének megünneplésére. Augusztus elején például egyikük azt követelte, hogy minden középületen lobogjon a skót nemzeti zászló, hogy ezzel is megtiszteljék Wallace kivégzésének 700. évfordulóját.

Wallace-t 1305. augusztus harmadikán fogták el és adták át az angoloknak Robroystonban. Ezután Londonba vitték, ahol a Westminster Hallban tartott tárgyalás során felségárulás vétkében bűnösnek találták. A tárgyalás után meztelenre vetkőztetve törték kerékbe a Smithfield Market nevű helyen. Ezután felakasztották, majd vízbefojtották és végül lefejezték. A fejét lándzsára tűzve állították ki a London Bridge tetején, és felnégyelt testék Newcastle, Berwick, Stirling és Perth városainak kapuira tűzték ki elrettentésül. Wallace történetét az  tette népszerűvé, ám Skóciában igazán az angol erőkön 1297. szeptember 11-én Stirlingnél aratott győzelme miatt emlékeznek rá.

A skót történész szerint bár a film igaz, de sok mindent eltorzít. Devine szerint ugyanis Wallace-története minden szemszögből nagyon könnyen alakítható és értelmezhető. "Szerintem az a probléma a dologgal, hogy mióta bemutatták a Rettenthetetlent, az abban ábrázolt kép alapján Wallace hamar nacionalista ikonná vált. Mondhatjuk, hogy a nacionalisták saját céljaikra eltérítették őt, ám ez nem különbözik a korábbi korokban történtektől. Nagyon különös lehet Wallace-ra mint egyesítőre gondolni, ám a 19. századi skótok úgy gondolták, hogy neki és Robert Bruce-nak köszönhetik az egységet, mert függetlenségi háborújukkal megakadályozták, hogy Anglia meghódítsa Skóciát."

A történész az Aberdeen Egyetem Ír és Skót Tanulmányok Kutatóközpontja (Research Institute of Irish and Scottish Studies) igazgatójaként elmélete alátámasztására példákat sorol a 20. század elején még igen népszerű  című könyvből. Az egyik fejezet szerint: "Mind az angolok mind a skótok örökké hősükként emlékeznek majd Wallace-ra, tudván, ő akadályozta meg, hogy Edwárd meghódítsa Skóciát, és ezzel nagy szolgálatot tett mindkét országnak. Az 1707-es Unió így lett erős és törhetetlen, és minden brit áldhatja a továbbiakban Wallace ebben játszott szerepét".

A skót nacionalisták képviselője, Christine Grahame - aki nemrég egy olyan parlamenti előterjesztést tett, melyben Wallace-nak a Skócia őrangyala nevet adományozta volna - Devine elméletét egyszerűen kinevette: "Amit Tom Devine mond, csak egy vicc. Remélem kinyomtatja, mert akkor az összes skótot feldühíti. William Wallace-szelleme ugyanis továbbra is a függetlenség lázát hevíti bennünk". Grahame egyébként aktívan részt vett a Wallace kivégzésének 700. évfordulóján Londonban virrasztók között.

A Skót Nemzet Párt több megemlékezést is szervez idén, legutóbb azonban tiltakozó akciójukkal váltak ismertté, amikor a stirlingi mezőn megakadályozták Scottish and Southern Energy erőművének munkásait, hogy azok 60 méter magas villanyoszlopokat állítsanak fel a Wallace-emlékműhöz közel, mondván ez megszentségtelenítené történelmüket.

Fáklyás felvonulással emlékezik William Wallace skót szabadsághős kivégzésének hétszázadik évfordulójára szeptember 11-én, a budapesti Hősök terén az Albannach Skót Kulturális Egyesület - tájékoztatta a szervezet elnöke az MTI-t.

A rendezvényt egyidőben tartják azzal, hogy Lanark városában is megemlékeznek az 1305 augusztusában kivégzett skót szabadsághősről jelképes koporsójánál - közölte Szalay Tamás Lajos. Az eseményen Kéri György, az első magyar skótdudás szólója után a skót Robert Burns egyik verse hangzik el Kálloy Molnár Péter tolmácsolásában, majd a megemlékezők fáklyákat és gyertyákat gyújtanak, és néhány percre nagyméretű W alakot formálnak a Hősök terén, hogy így emlékezzenek a skót szabadságharcosra, mondta el.

"Mivel a stirlingi csata és a skóciai szertartás egybeesik a New York-i terrortámadás dátumával, így a skótduda a terror áldozataiért is szól majd, a fáklyák értük is égnek majd" - tette hozzá.

(Múlt-kor/Panoráma)