"A rómaiaknak viszont az volt a legfőbb gondjuk, amire a görögök csak kevés súlyt fektettek: utakat építsenek, bevezessék a vizet? A vízvezetékek meg annyi vizet szállítanak a városba, hogy a városon keresztül és lent a csatornákban valóságos folyók áramlanak, majd minden ház közelében van bővizű tartály, szökőkút és vízcsap". Strabón: Geographica V,3,8.
"Ezek a rómaiak mennyire elcsúfítják a tájat építményeikkel!" fakadt ki egyszer Asterix és Obelix a híres francia képregény-sorozat két hőse egy római vízvezeték építési munkálatait látván. Pedig ezek a ma is számtalan helyen látható, lenyűgöző méretű, időtálló konstrukciók még ma is ámulatba ejtik a szemlélődőket.
Nem a rómaiak voltak az elsők, akik csatornákat és vízvezetékeket építettek, de a csak rájuk jellemző technikai megoldások és a hozzájuk kapcsolódó jogi szabályozás miatt, a vízellátást és a csatornázást, az ő esetükben már-már a maihoz hasonló közműhálózatként értelmezhetjük. Az előadás során a résztvevők végigkövetik a víz útját a forrástól a felhasználás helyéig, a közfürdőig, a mosodáig, illetve a római lakosok poharáig; emellett betekintést nyerhetnek a költségvetésbe, a tervezésbe, a kivitelezésbe, és a vízdíjra is kiterjedő törvénykezésbe.
A téma előadója: Anderkó Krisztián régész.
Az előadás helyszíne és időpontja: BTM Aquincumi Múzeuma, III. Szentendrei út 135., 2010. május 2., vasárnap 11.00
Megközelíthető: 34, 106, 134 buszokkal vagy a szentendrei/békásmegyeri HÉV-vel (Aquincum és Kaszásdűlő megállók között félúton)
Jegyár, mely tartalmazza a múzeumlátogatás és az előadás díját is: Felnőtt: 850 Ft, diák/nyugdíjas: 450 Ft, családi: 1700 Ft.