Völgyből kiáltok 2.

Egyéb

MTI Fotó: Kollányi Péter 

De térjünk rá a másik fajta kultúrára; kicsit bezárkóztunk Pulára tegnap, a gyerekeknek a morc Kemény Henrik tartott palacsintasütős kiképzést Vitéz Lászlóval. Rendre végigszorongom az ilyen előadásokat, aggódom, hogy ez még korai (bár népi eredetű) erőszak a színpadon. Az irodalmi beszélgetések zsinórban sokkal barátságosabbak voltak. Cserna-Szabó András és Darida Benedek számoltak be arról, hogyan főznek másnaposan. Van egy négykezes regényük Jaj a legyőzötteknek! címmel, amit, úgy vélem Jerofemev: Moszkva-Petuski című regényéből a Szukabele koktél ihletett. Na azt nem tudtam megúszni gyomorriadó nélkül, de a magyar macskajaj írók legfeljebb viccesek. Így ránézésre sincsenek még olyan szörnyű élethelyzetben, mint orosz pályatársuk volt akkoriban, igaz ő nem is másnaposságra, hanem az újabb berúgáshoz gyűjtött hatékony recepteket. Szörnyű, hogy nekem már csak a pokol az, ami megérinti a toleranciaszintemet. Konrád György megnyugtatott azért, neki elhiszem, hogy az emberszeretet fogalmába nem csak az élők szeretete tartozik bele. Ágoston Zoltán moderátorral később egy pultnál arról beszélgettünk, hiszünk-e a liberális nevelésben és arra jutottunk, hogy nem, de a konzervatívban sem, szóval a nevelés, mint olyan, egyáltalán nem létezik. A liberalizmus máshogy persze alkalmazható, hiszen Konrád is elmondta, hogy az író, aki nem vágyik a szabadságra, hülye, vagy nem író, ergo konzervatív író nem létezik.

A nap fénypontja Berecz András mesemondó volt, megtelt a kert nézőkkel, akik végig nevették a mesét, amelynek a történetére, mint később kiderült, senki nem emlékezett, de az előadásmód lenyűgözte az embereket. Egy férfi feketében, mikrofonhoz jut, és azt annyira szereti, hogy inkább mesél, mintsem le kelljen a színpadról mennie. Zöld Péter volt a mese tárgya, akinek egyébként piros és fehér színekben játszott az ábrázata. Hamisítatlan posztmodern előadást láthatott a bárkanép a végén meg egy hatéves kislány énekelt egy olyan iskoláról, ahol ágyak vannak padok helyett.
A mesék nem értek véget, mert Hargitai Ildikó már csak 18 éven felülieknek mesélt pajzán történeteket a Likból lett lányról bennt a Faluházban. Hát ő sem egy mindennapi jelenség, jóban van a világ vele.
A Médiawave Műhely záró koncertje valódi zenei csemege volt. Hajnóczy Csaba tanítványaira begyűlt a teltház és nem csak azért, mert szép szál legények, de legalább annyira tehetségesek és élvezik a zenét. Világzene, jazz, rock, acid, sok fúvós, pengetős, elektronikus, volt benne minden, ami jó.