Szigetváron hosszú évek óta megemlékezik a város valamilyen formában arról a jelentőségteljes eseményről, amely több száz évvel ezelőtt történt, és jócskán meghatározta színes magyar történelmünket. A januárban megkezdődött Zrínyi Miklós-emlékév alkalmából még nagyobb figyelmet szentelünk a múltnak, Móser Zoltán új könyve is erről tesz tanúbizonyságot. A voltat nézni kegyelmesen című könyvben fényképezőgépén keresztül mutatja be történelmünk egyik legfontosabb állomását.
Dr. Hóvári János, a Zrínyi Miklós?Szigetvár 1566 Emlékév Emlékbizottság elnöke az eseményen elmondta, hogy ez a kötet az emlékév első olyan kiadványa, amellyel gondolkodtatni kívánnak a mában, örökséget hagyni a jövőnek: mert a szigetvári emlékvilág volt, van és lesz.
?Móser Zoltán kalandozása a múlt és a jelen Szigetvárában olyan, mintha valaki szét akarná oszlatni a ködöt, és megmutatni, ha kell leselkedve, ha kell furmányosan, az eltűnő idő időtlenségét. Mert a múlt mégsem múlik el teljesen, töredék cserepei beleépülnek a mába. Sokszor oly ravaszul, hogy nem is tudjuk: itt vannak velünk? ? mondta Dr. Hóvári János, majd hozzátette: ?jó szem, jó szív és persze sok tudás kell ahhoz, hogy meglássuk a jelenben a múltat?.
Arról, hogyan is készült a könyv, Móser Zoltán Balogh Rudolf-díjas magyar fotóművész, etnofotográfus és író így fogalmazott: ?Tedd fel a húst, főzd meg vízben, sóban, abárold meg, azonban petrezselyemgyökeret és vereshagymát bővön tégy belé, főzd meg jól véle. Annakutána ecetezd meg jól, egy kevés bort is bocsáss belé; borsot, gyömbért, szerecsendióvirágot belé, és add fel? ? illusztrálta az író, aki méltóképpen egy csáktornyai Zrínyi-udvar XVII. századi kéziratos szakácskönyvében olvasható, Balázs-lév címszó alatti recepthez hasonlította az alkotás folyamatát.
Szigetvár nemcsak számunkra jelképes helyszín, de a horvát és a török történelemnek is fontos. Többek között itt halt meg Zrínyi Miklós, aki hősies csatában próbálta megfékezni a muszlim hódítókat, de itt vesztette életét Nagy Szulejmán is, akinek uralkodása alatt az Oszmán Birodalom a legfényesebb korszakát élte.
Gordan Grlic-Radman, Horvátország budapesti nagykövete is tiszteltét tette az eseményen.
?Ma este a történeteket hallgatva visszatértem a mi közös történelmünkbe, ahol magyarok és horvátok közösen harcoltunk azokért az értékekért, amelyeket fontosnak tartottunk és tartunk ma is. Közös erővel meg kell védenünk azt az örökséget, melyet megkaptunk? ? fejtette ki Horvátország budapesti nagykövete.
Az esemény házigazdája Egeresi Zoltán Törökország-szakértő volt, valamint felszólalt Szörényi László irodalomtörténész is, aki a megjelent mű történelmi hátteréről beszélt.
Az emlékbizottság tervei szerint szeptember 7-én, a szigetvári vár ostromának 450. évfordulóján egyszerre látogat a városba Áder János magyar, Recep Tayyip Erdogan török és Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő.
Varga Adrienn
Fotó: Csákvári Zsigmond