(MTI) A márványtalapzaton álló 3,5 méter magas alkotás az eredeti szobor hű mása, és 70 év elteltével került ki újra a prágai főpályaudvar elé, mintegy ötven méterre egykori helyétől, ahol ma a pályaudvar új épülete áll. A szobor ünnepélyes leleplezésén megjelent Václav Klaus cseh államfő, Václav Havel volt államfő, Madeleine Albright cseh származású, egykori amerikai külügyminiszter és más neves személyiségek.
A Wilson-szobor Albín Polásek cseh képzőművész alkotása. A II. világháború idején lerombolt szobor másolatának elkészítését a Cseh Köztársaság Amerikai Barátai nevű civil szervezet kezdeményezte 2008-ban, és biztosította a szükséges anyagiakat is. A szobor előtti gyalogút két oldalán márványtáblákat helyeztek el, amelyeken a támogatók nevei vannak feltüntetve.
A szoboravatás előestéjén Prágában nemzetközi szimpóziumot tartottak, amelynek résztvevői Woodrow Wilsonnak és Tomás Garrique Masaryknak, Csehszlovákia első elnökének politikai és eszmei hagyatékát elemezték. "A Cseh Köztársaság sokkal többel tartozik Wilson elnöknek, mint ez a bronzszobor" ? jelentette ki a tanácskozáson Havel. Leszögezte, hogy Wilson politikai elvei ma is megszívlelendőek. Albright szerint Wilson és Masaryk is olyan "kivételes értékű demokraták" voltak, akik eszmeisége máig él, és hozzájárulhat a mai világ gondjainak megoldásához is.
A Cseh Nemzeti Múzeumban ebből az alkalomból kiállítás nyílt, amely bemutatja Wilsont és Masarykot, illetve a Wilson-szobor történetét.