Zamárdi avar-kori múzeumépítő tervei mögé áll Zelnik István

Kultpol


zelnikistvan_d_aba20110913053.jpg
Zelnik István
 
(MTI) ?  Januárban a zamárdi polgármesterrel közösen aláírt szándéknyilatkozatban kívánom kifejezni, hogy komolyan veszem a zamárdiak kérését és anyagi lehetőségeimmel, továbbá szakértői csapatom tudásával segítem a települést régi álma megvalósításában, egy avar-kori múzeum létesítésében ? nyilatkozta Zelnik István műgyűjtő, múzeumalapító.
    
Elmondta, a zamárdi avar-kori múzeum létesítésének ötletével másfél évvel ezelőtt kereste meg Csákovics Gyula polgármester. Ahhoz kért segítséget, hogy méltó körülmények között mutathassák be az elmúlt évtizedek során feltárt avar-kori temetők, valamint a Balaton déli partján az autópálya építések kapcsán végzett régészeti ásatások leletanyagát.
    
A polgármesterrel folytatott eddigi megbeszélésein egy európai léptékű múzeum és kutatási hely létrehozásának a szándéka körvonalazódott, amely megfelelően képes bemutatni az európai viszonylatban is jelentős temetkezési helyet. A múzeum létrehozásához elsősorban az anyagi feltételeket kívánja biztosítani, de aktívan figyelemmel kíséri majd a munkálatokat az előkészítéstől kezdve ? tette hozzá.
    
"Valószínű, hogy Közép-Európa legnagyobb avar-kori leletanyaga kötődik Zamárdihoz, amelynek nagyobb része még feltárásra vár" ?  mondta Ábrahám Levente a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője. A település közelében, valamint az M7-es autópálya megépítésekor eddig feltárt, állami tulajdonban lévő leletek töredékét sikerült csak kiállítani ? tette hozzá, miért örül annak, ha megvalósulhatnak a zamárdi tervek. Hangoztatta, a zamárdi leletanyagban több korszakot felölelő, az avar-korinál is nagyobb értéket képviselő honfoglalás-kori, valamint római-kori leletanyag is található, amely megérdemelné, hogy közszemlére tegyék.
    
Csákovics Gyula, Zamárdi polgármestere elmondta, hogy az avar-kori múzeum létrehozásához már a település rendezési tervében kijelöltek egy területet, amely azonban nem nyerte el Zelnik István tetszését. Ezért egy új, nehezebben megközelíthető, de autentikusabb helyszínt találtak, amelynek folyamatban van a gazdasági erdőből történő átminősítése turisztikai erdő kategóriába, hogy engedélyezhető legyen a beruházás.
    
Pályázati forrást a célra eddig nem tudtak szerezni, de a nagyszabású tervek megvalósítása egyébként is túlmutat is kisváros lehetőségein, ezért különösen örülnek annak, hogy egy szakavatott mecénás áll az ügy mögé. A szándéknyilatkozat aláírását követően tervpályázatot fognak kiírni a múzeum épületének megtervezésére, de a projekt célja lesz a zamárdi leletek további feltárása, restaurálása, bemutatása is. "Egy örökséggel, hagyatékkal megfelelően kell sáfárkodni, nem az a cél, hogy földben maradjon. Akkor válhat valódi értékké, amikor közkinccsé tudjuk tenni" ? fogalmazott a polgármester.