Balog József zongoraművész rendkívül elhivatottan adja elő Lajtha László műveit évek óta különböző előadótermekben, tavaly pedig a 125. évforduló tiszteletére az összes Lajtha-zongoraművet CD-re játszotta.
Aki egy kicsit is ismeri Lajtha műveit, annak nem kell ecsetelnem, hogy ez milyen kitartó, precíz, s főként türelmes munkát, milyen mérhetetlen sok gyakorlást igényel" ? emelte laudációjában Gyurkó Csilla, Lajtha László hagyatékának gondozója. Emlékeztetett arra, hogy Lajtha László nem szerette a sablonos dolgokat, egyéniség volt, s darabjai is ezt tükrözik. Magas színvonalon tudott csak alkotni, fél- és fércmunkat nem adott ki a kezéből.


balog_jozsef_lajtha_dij_600x400.png
Fotó: MTI

Balog József generációjának egyik legtehetségesebb zongoristája, briliáns technikájával és érzékeny, mély zeneiségével kivívta a kritikusok elismerését és a közönség szeretetét. A standard zongorista repertoár mellett szívesen játszik kevésbé ismert remekműveket, kortárs zenét és jazz inspirálta klasszikus zenét, nevéhez fűződik megannyi kortárs zenei mű bemutatása.

A művész mintegy ezer koncertet adott szólistaként és kamarazenészként a világ 3 kontinensének több mint 25 országában, játékát eddig 10 CD-felvétel őrzi. Balog József zongoraművészi tevékenysége mellett a világ nagynevű intézményeiben tart mesterkurzusokat. A többszörös nemzetközi díjjal kitüntetett művész 2018-ban Liszt Ferenc-díjban részesült.

A Lajtha László Alapítvány díját minden évben olyan muzsikus, zenetörténész, pedagógus, kiadó kapja, aki sokat tett Lajtha László életművének megismertetéséért.

Forrás: MTI

Fotók: MTI/Koszticsák Szilárd