Lehet, hogy Firtl Mátyás, Sopron országgyűlési képviselője el tudna képzelni, ám mégis az említett tevékenységet végezte: bejárta a helyszínt. Teljes díszkísérettel, fotósokkal és újságírókkal körülvéve. Már rögtön a belépésnél kattogtak a fényképezőgépek, sistergett a ceruza, hiszen ünnepélyesen ? szép lassan, hogy a fotósok minden pillanatot el tudjanak kapni ? felkerült a karjára a belépésre jogosító karszalag. A képviselő urat Lobenwein Norbert, a fesztivál egyik főszervezője fogadta és kísérte az úton ? később persze csatlakozott hozzájuk Fülöp Zoltán is, a fesztivál másik főszervezője.
Egy kis beszélgetés a Heti Válasz Borfesztivál helyszínén ? bor nem, azt munka közben soha! ?, majd végig a sárgaköves úton egészen a ?SOPRON VOLT? feliratig, amelyet képzőművészek ? többek között Wahorn András, Kiss Tibi, ef. Zámbó István, Győri Márton, Soós Nóra, Szurcsik József ? díszítettek a fesztivál ideje alatt. Ezt az igazán modern térinstallációt nyugat-európai nagyvárosok mintájára a fesztivált követően a belvárosban állítják majd fel. A betűket Hervé-Lóránth Ervin készítette fából, műgyanta élvédéssel, amelyeket a fesztivál után speciális műgyanta lakkal fednek be, hogy kibírja az időjárás viszontagságait.
Újabb fotózkodás, tv-s interjúk a felirat előtt ? a fiatalokról és a VOLT-életérzésről. ?A szabadság városában a fiatalok szabadsága jelenik meg? ? hangsúlyozta Firtl Mátyás, aki gyorsan hozzátette: a fesztivál gazdaságilag is jót tett a városnak, ?köszönet ezért a szervezőknek?. A hivatalos rész után még egy kis csevej, majd mindenki elindult útjára.
Mi pedig készültünk az estére. Fél hétkor egy jó kis Random Tripbe futottunk az Origo Teraszon, ahol többek között Kiss Tibi nyúzta a gitárhúrokat, Balanyi Szilárd (Quimby) ütötte a billentyűket, Vitáris Iván (Ivan & The Parazol) pedig teljes átéléssel közvetítette énekével a rock and roll feelinget.
A Nagyszínpadon a Foals és a már Magyarországra haza járó Thirty Seconds to Mars várta lelkes közönségét. A Foals különösebb élményt nem hagyott maga után, ezért úgy döntöttem, átnyargalok az Akvárium Színpadra, ahol a Pál Utcai Fiúk (PUF) ígértek hatalmas bulit. Nem csak ígértek. Meg is tartották. Koncertkezdéskor félve néztem körül, mondván, tuti, hogy mindenki az említett két nagyszínpados előadó előtt fog csápolni, szegény magyarok pedig játszhatnak maguknak. Ám legnagyobb meglepetésemre szépen gyűlt a tömeg, fél óra alatt tele lett a színpad előtt kialakított tánctér. Lecsóék megint kitettek magukért, és ? lehet, hogy most megköveznek, de ? sokkal jobban élveztem ezt a koncertet, mint az agyon sztárolt angol, amerikai bandákat. Sőt: a Thirty Secondst to Marstól, egészen pontosan Jared Leto küllemétől egyenesen sokkot kaptam. Ők ugyanis megint extra produkcióval érkeztek: a frontember, Jared Leto Jézusnak öltözve, koronával a fején magyar zászlót lobogtatva ugrált fel s alá a színpadon. Oké. Értem én, hogy egy Oscar-díj megrészegíti az embert, fejébe száll a siker ? vagyis nem tudom, csak sejtem ?, de azért nem kell a megőrülést a színpadon prezentálni. Fehér köpeny, korona, napszemüveg, gitár és magyar zászló? Komolyan?
Köszi, inkább a PUF. És így az álmom is szép VOLT.
Az 1. és 2. napról készült fotók megtekinthetők a galériában.
Fotók: Németh Orsolya