A Library Hotel Collection hét szállodájának alapítását jegyző Henry Kallant, az egyik leginnovatívabb szállodatulajdonosnak tartják világszerte. 1968-ban 21 évesen hagyta el az akkori Csehszlovákiát és került New Yorkba, ahol angol nyelvtudás nélkül kezdett mindenesként dolgozni a szállodaiparban. Elkötelezettségének köszönhetően hét év múlva az első munkahelyének igazgatója lett. Elsők között ismerte fel a tematikus hotelekben rejlő lehetőséget.

A magyar származású Henry Kallan gyerekkora óta szereti Budapestet, és mindig arról álmodott, hogy egyszer visszatér a gyökereihez. Ezért döntött úgy, hogy ezúttal a New Yorkban szerzett tapasztalatait álmainak megvalósítására fordítja - a zene és a magyar főváros iránti rajongásának hódol.

Varró Zoltán belsőépítész-designerrel olyan koncepciót dolgozott ki, amelyben az 1870-ben épült neoklasszicista épület négy szárnya különböző zenei irányzatokra reflektál: az opera, a klasszikus zene, a jazz és a kortárs zene műfajára.

Az Aria Hotel Budapestben minden a zenéről szól. A szobák falát és a szálloda néhány pontját Josef Blecha neves cseh művész munkái díszítik, akinek portré-karikatúrái a New York Timestól a New Yorkerig számos nemzetközi lapban megjelentek. Az Opera-szárny tiszteletbeli kurátori címét Rost Andrea Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas művész tölti be, így a vendégek első kézből értesülhetnek az opera-élet legfrissebb kuriózumairól a New York-i Metropolitantól a budapesti Operaházig.

Külön zenei igazgató gondoskodik arról, hogy a hotel egyedi zenei koncepcióját megvalósítsák. Magyar Kornél nemcsak a háromezer darabos zenei gyűjteményt kezeli, hogy a vendégek muzikális élményekkel gazdagodva térjenek haza, hanem azon is dolgozik, hogy az Aria programjával beilleszkedjen Budapest kulturális szövetébe.

A Kossuth-díjas Bogányi Gergely például a legváratlanabb pillanatokban jelenik meg, és zenél a közönségnek, hiszen a szálloda vásárolta meg az első Bogányi-zongorát. A hangszert már kipróbálta a világhírű bestseller-író Dan Brown is, amikor a legnépszerűbb könyvnek járó díjat vette át a helyszínen. Legközelebb pedig a Virtuózokból ismert Boros Misi ül majd a billentyűkhöz.

 

A szálloda a programalkotásában együttműködik a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel, a Müpával, és a város számos zenei intézményével. A hotel földszintjén található Teatro Aria mozi- és kamarazenei teremben rendszeresen közvetítenek videó-koncerteket a világ neves színpadairól. A cél, hogy az Aria egy igazi budapesti helyszínné váljon, ahol a külföldi és magyar zenerajongók szívesen töltik együtt az idejüket.

Fotó: Csákvári Zsigmond