(MTI) - Az R. Várkonyi Ágnes történész által írt Zrínyi Ilona, Európa legbátrabb asszonya című könyvet a közelmúltban megnyílt izmiti Thököly Imre Emlékházban, valamint a helyi egyetemen is bemutatják. A szimpóziumon a török-magyar történelmi kapcsolatok alakulásáról, Thököly Imre és Zrínyi Ilona koráról lesz szó, az eseményen részt vesz a kötet szerzője is.
Európa legbátrabb asszonyának XIV. Lajos francia király nevezte Zrínyi Ilonát, aki I. Lipót császár ostromló csapataival szemben két éven át hősiesen védte Munkács várát. A Zrínyi Ilonáról szóló könyv annak a sorozatnak a záró kötete, amely azoknak a politikusoknak, történelmi személyeknek az életútját mutatja be, akik Törökországban leltek egykor menedékre - mondta F. Tóth Tibor, a Magyar-Török Baráti Társaság alelnöke, a sorozat kitalálója és a kötetek szerkesztője.
Zrínyi Ilona korszerű életrajzának kétnyelvű kiadásával a Magyar-Török Baráti Társaság hiánypótló feladatot vállalt: a hősnőről tudományos igényű életrajz először - és utoljára - 1869-ben jelent meg, a neves történetíró, Horváth Mihály akadémikus tollából.
A Zrínyi Ilonáról szóló 360 oldalas, 28 oldalnyi színes melléklettel most megjelent életrajz új kutatási eredményekre épül. Az írás, noha nagy hangsúlyt helyez arra, hogy Zrínyi Ilona megpróbáltatásait is bemutassa, nem a szenvedő vagy férfiasra "átszabott" fejedelemasszonyt, hanem a mediterrán otthonából hozott derűs, mindenre nyitott, vállalkozó szellemű, művelt reneszánsz személyiséget mutatja be. A szerző átfogó képet ad Zrínyi Ilona diplomáciai tevékenységéről is a bujdosók érdekében, ezzel módosítja azt a XIX. századi, beidegződött képet, hogy a világtól elzárva, állandó "búsongásban" tengették életüket.