Zsidómentő muszlimok egy izraeli múzeumban

Kultpol

A múlt hét végén megnyílt kiállítás közel egy tucat olyan, korábban a Világ Igaza címmel kitüntetett muszlim albán előtt tiszteleg, aki a második világháború során életét kockáztatva mentette a zsidókat. A "BESA: becsületkód, zsidómentő muszlim albánok a holokauszt idején" című tárlat Norman Gershman amerikai fotóripoter kollekcióján alapul, akinek Albán Igazakról készített sorozatát rövid szövegek kísérik.

Norman Gershman a megnyitón

A második világháború előtt közel 200 zsidó élt Albániában. Hitler 1933-as hatalomra kerülése után és a világháború kitörésével azonban több százan menekültek Németországból, Jugoszláviából, Görögországból, Ausztriából és Szerbiából az országba. Amikor aztán 1943-ban a németek elfoglalták az országot, a helyi lakosság megtagadta, hogy együttműködjön a nácikkal az országban élő zsidók listázásában.

A főként muszlimok által lakott országban a legtöbb segítséget a Besa nevű szervezet nyűjtotta a menekülteknek. Az akció sikeres volt: majdnem minden, az országban élő zsidót sikerült megmenteni, és a Jad Vasem tárlata szerint gyakorlatilag az az igen furcsa állapot alakult ki, hogy a háború végén több zsidó élt az országban, mint előtte. Jehudit Sendar, a kiállítás kurátora szerint "Albánia története különleges, hiszen a kormányzat és a lakosság egy emberként állt ki a zsidóság mellett. A legtöbbjüket az iszlám vezérelte ebben a döntésben. Ez a nagyon emberi történet a Holokauszt egy kevéssé ismert, de emlékezetes fejezete".

Az Albániába 1941 végén, nyolc évesen érkező, és a háború végéig ott maradó Jaakov Altarat szerint ezt a történetet szinte sosem szokták emlegetni. A megnyitón a kiállításon szereplők leszármazottai is jelen voltak, és egyikük, Enver Alia Sheqer a sajtónak elmondta, hogy apja azért mentett zsidókat, mert az egy hithű muszlimnak vallási kötelessége, hiszen aki megment egy életet, az bejut a paradicsomba. A szervezők ezért különösen fontosnak látják a kiállításon azt is hangsúlyozni, hogy mindez rávilágít az iszlám értelmezési különbségeire is.

A tárlat érdekessége, hogy Izrael első arab minisztere, Raled Majadele nyitotta meg, és azon a Jad Vasem vezetősége mellett Albánia tiszteletbeli konzulja is jelen volt. A kiállítás két hónapig lesz látható Izraelben, majd New Yorkba utazik, ahol január 27-én, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján az ENSZ székházában mutatják be.

1963 óta 22 ezer ember kapta meg a Világ Igaza kitüntetést, közülük 63-an voltak albánok, illetve összesen 70 muszlim részesült ilyen kitüntetésben. Eddig egyetlen arab sem kapta meg a címet, bár megvan az első jelölt: a tuniszi Háled Abdel-Vahháb január óta várakozik a kitüntetésre.