Zsolnay-terrakották kerülnek a szabadkai zsinagógára

Kultpol


szabadka_zsinagoga_2.jpg
A szabadkai zsinagóga

(MTI) - Az újvidéki Magyar Szó című napilapnak nyilatkozva Dömötör Gábor, a szerbiai Községközi Műemlékvédelmi Intézet munkatársa arról beszélt, hogy a felújítást várhatóan júniusig befejezik. A munka jelenleg is zajlik, jelenleg a fából készült tetőszerkezetet kezelik tűzvédelmi és a kórokozó elleni anyaggal.

 
"A pécsi Zsolnay-gyártól megrendeltük a homlokzati terrakotta elemeket. A homlokzatokról leszerelték azokat a példányokat, amelyeket újra kell gyártani, mivel annyira tönkrementek az elmúlt száz év alatt, hogy megmenteni már nem lehet, csak a teljes cseréjük lehetséges" - mondta Dömötör Gábor. A munkálatokhoz szükséges mintegy 170 ezer eurós (több mint 50 millió forintos) keret egy részét a szabadkai önkormányzat biztosítja, de érkezik támogatás a New York-i World Monuments Fundtól a Jewish Heritage Program keretében, valamint a Rothschild Alapítványtól is.
 
A szabadkai zsinagóga 1901-1902-ben épült Komor Marcell és Jakab Dezső budapesti építész tervei alapján. A második világháború idején 6000 főt számláló helyi zsidóság többsége az auschwitzi haláltáborba került, ahonnan kevesen tértek vissza. A holokauszt után az épület elhagyatottan állt, állapota gyors ütemben romlott. 1974-ben kulturális emlékműnek nyilvánították, és védelem alá helyezték. A zsinagóga jelenleg a város tulajdona, az épületet a Zsidó Hitközség használja.