fbpx

Komoly játékok: magas művészet és reciklált játékszerek

Joo_Emese_Vasarhelyi_Tamas
Joó Emese és Vásárhelyi Pál

A képzőművészet, a természettudomány és a múzeumpedagógia inklúziója címmel tartott budapesti múzeumi koordinátorunk, Joó Emese ötletgazdag szakmai napot és workshopot a Deák17 Galériában július 2-án. A cél ezúttal is olyan módszerek bemutatása volt, amelyeket a múzeumi munkatársak alkalmazni tudnak a múzeumi foglalkozások során a valóban élményteli, játékos formában történő ismeretátadás érdekében.

Deak_17
A Deák17 Galériában tartott foglalkozás

A nyári szünet és a rekkenő hőség dacára igazán szép számban jelentek meg az érdeklődő pedagógusok és múzeumpedagógusok a Deák17 Galériában, hogy részt vegyenek a Konok Tamás festőművész és Vásárhelyi Tamás biológus rendhagyó együttműködéséből született TÉR-MOZGÁS-JÁTÉK című kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai szakmai programon.

Konok_Vasarhelyi_2
Műtárgy párok a Deák17 Galériában

Konok_Vasarhelyi_1
Műtárgy párok a Deák17 Galériában

A résztvevőket Joó Emese üdvözölte, és röviden ismertette a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) tevékenységét és jelenleg is futó Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című projektjének célkitűzéseit. Az integráció és az inklúzió1 különbségére, illetve a múzeum és az iskola, mint sokszínű tanulási környezetek közötti eltérésekre is kitért előadásában, mely a projekt keretében kidolgozott és a múzeumi szakembereknek adaptációra ajánlott választható múzeumpedagógia módszertani fejlesztések bemutatásával zárult.

Kaposi_Dorka
Kaposi Dorka, a Deák17 Galéria vezetője

Házigazdaként a Deák 17 Galéria vezetője, Kapos Dorka mutatta be Hétköznapi kreatív tudomány a befőttesüvegben című előadásában, hogy intézménye eddig milyen módon ötvözte a kortárs művészet és a természettudományos ismeretek közvetítését. Kiemelte, hogy nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a humán és a reál érdeklődésű gyermekek egyformán és lehetőleg közösen találhassák meg a nekik szóló üzeneteket kiállításaikon, ezáltal fejlődjön az elemzőkészségük, a részvételi magatartás és épüljön a személyiségük.

Vasarhelyi_Tamas
Vásárhelyi Tamás

Vásárhelyi Tamás a Deák17 Galériában július 12-ig látható TÉR-MOZGÁS-JÁTÉK kiállítás kulisszatitkaiba avatta be az érdeklődőket. A formabontó tárlat a ?nagyon jó dolog játszani? gondolat jegyében fogant. A Deák17 Galéria honlapját idézve ?a művészet és a tudomány szembeállítására és összebékítésére tett szép és szórakoztató kísérletről? van itt szó. A tudománykommunikátort mindig is érdekelte, hogy a gyermekjátékokat miként lehet felhasználni a tudományos ismeretek közérthető közvetítésében. Ez hívta életre többek között különféle tudományos játszóházait, a Herman Ottó Vándortanösvényt vagy a tavaly indult Fortélyos Játéktárát is.

A Múzeumpedagógiai Életműdíjjal is elismert természettudós múzeumpedagógus Vásárhelyi Tamás a Vasarely Múzeum munkatársainak, Juhász Litzának és Turcsányi Lillának a Kutatók Éjszakájához kitalált ötlete alapján műalkotásokhoz társított játékokat. A neves kortárs képzőművészt, Konok Tamást, aki geometrikus elemekből és finom vonalakból álló, absztrakt struktúrájú képeiről ismert, néhány hurkapálcikából és befőttesgumiból fabrikált alkotásával kereste meg.

Konok_Csikos_piros_piramis
Konok Tamás: Csíkos piros piramis

homokora_1
Vásárhelyi Tamás: Homokóra

A képeket kiterjesztette a térbe, és fizikai jelenségeken alapuló, furfangos tárgyakat hozott belőlük létre. Miután kezdeményezése kedvező fogadtatásra talált Konok Tamásnál, Vásárhelyi Tamás további komoly alkotókat (pl. a mobil szobrairól ismert Haraszt? István ?Édeskét? vagy Nádler Istvánt) is felkeresett a partneri együttműködés ötletével. A Deák17 Galériában megtekinthető kiállításon tárgy-párok avagy téma-párok láthatók. A falon Konok Tamás kétdimenziós művészeti alkotásai, az asztalokon és kiállítási állványokon Vásárhelyi Tamás háromdimenziós, mozgatható, kipróbálható barkácstermékei, melyekhez tudományos, ismeretterjesztő kérdések is társulnak.

Mutargy_parok_a_Deak_17_2
Műtárgy párok a Deák17 Galériában

A szakmai nap további részében workshop keretében a múzeumpedagógusok kisebb csoportokat alkotva dolgoztak ki adott célcsoportnak szóló és egyedi pedagógiai célt megvalósító ötleteket Konok Tamás és Vásárhelyi Tamás közös kiállításhoz kapcsolódva.

workshop_1
A workshop során készült fotó

workshop_2
A workshop során készült fotó

A pedagógusokból és múzeumi munkatársakból alakított csoportok a gyakorlatias tanulást, az önfeledt játékot, a különféle tudások alkalmazását és fejlesztését támogató művészetpedagógiai feladatokat sikeresen társították a műalkotásokból és a játékokból álló tárgy-párokhoz.

workshop_3
A workshop során készült fotó

workshop_4
A workshop során készült fotó

workshop_5
A workshop során készült fotó

A kiállítás finisszázsára július 12-án 18 órakor kerül sor Alföldi Róbert közreműködésével.

A múzeumi koordinátori hálózat további rendezvényeiért kérjük látogasson el a projekt honlapjára.

*

A koordinátori rendezvényre a ?Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek? című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosítószámú európai uniós projekt keretében került sor. A projekt kétmilliárd forint európai uniós forrásból valósul meg 2017. február 1. és 2020. január 31. között a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár konzorciumi együttműködésében. A projekt megvalósítói elkötelezettek az esélyegyenlőség szerepének növelése, a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása és a kulturális javakhoz való egyenlő hozzáférés lehetőségének megteremtése mellett.

Szerző, fotók: Kajári Gabi, Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ

infoblokk

A rovat további cikkei