A fotóművészet napjainkban reneszánszát éli – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Három Vámos – mesterségük: fényképész című időszaki kiállítás megnyitóján.

Sorra nyílnak nagy tárlatok: ebben az évben André Kertész műveiből négy kiállítás is látható Magyarországon, emellett megújult a Robert Capa Központ állandó tárlata, és bejelentették a Fotóművészeti Múzeum megalapítását – sorolta Vincze Máté a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban. A helyettes államtitkár hozzátette: a világhírűvé vált magyar fotóművészeket, Capát vagy André Kertészt a 20. század viszontagságai kényszerítették arra, hogy elhagyják Magyarországot.

„Ők elvitték a magyar fotográfia hírét a világba, de gyakran elfeledkezünk azokról, akik itt maradtak és ápolták a mesterséget. Akár generációkon átívelve szolgáltattak: hétköznapi élményeket és különleges alkalmakat örökítettek meg.”

Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója arról beszélt, hogy a Budapest FotóFesztivál részeként megvalósult időszaki kiállítás fotókon és különféle tárgyakon keresztül mutatja be a Vámos család három generációját: Vámos Aladár, Vámos Zoltán és Vámos Judit fotográfust.

Három Vámos MKVM MTI 02.jpg
A Három Vámos – mesterségük: fényképész című, a Vámos család három generációjának szakmai múltját bemutató időszaki kiállítás részlete a budapesti Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban

A tárlat első tablóján Vámos Aladár jelenik meg, aki az 1920-as években Palócföld népviseletét is fényképezte; ezt egy több mint 500 darabot számláló üvegnegatív-gyűjtemény őrzi a Néprajzi Múzeumban – mondta el Tóth József Füles fotóművész.

Vámos Aladár Budapesten született, de Balassagyarmat fényképésze lett; nélküle nem ismerhetnénk a korabeli várost. „Napfényműterme” egy kétemeletes ház hátsó udvarán épült meg: teteje és oldala is üvegből készült, a természetes fény adta a megvilágítást.

Később, 1953-ban a Fő utca és a Csalogány utca sarkán nyitott saját üzletet.

Fia, Vámos Zoltán 1954-ben vette át apjától a Fő utcai vállalkozás vezetését, majd négy évtizeden át, 86 éves koráig aktívan részt vett az üzletben. A fő profil a filmek előhívása, nagyítása volt, és igazolványképeket is készítettek.

Vámos Judit tőle tanulta meg a szakmát, 1986-tól irányítja apja üzletét. A rendezvény-, divat- és esküvőfotózás mellett számos kiadványhoz is készített képeket. Az üzletben továbbra is működő szolgáltatás volt az igazolványképek készítése és a filmelőhívás-képkidolgozás. Az üzletet 2020-ban bezárták – olvasható a múzeum ismertetőjében.

A kiállítás szeptember 1-jéig látható a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban. 

Fotók: Lakatos Péter / MTI