janosvitez_100_eorifoto_6659_600x400.png
Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház

?A János vitéz a színészek számára is kaland. A fiatal, még egyetemi diplomájuk előtt álló művésztanoncok számára ez az előadás a mélyvíz, az első igazi nagy próba sok-sok változással, tömegjelenettel, kellékek százaival, gyorsöltözéssel, színfalak mögötti hatalmas rohanásokkal. Szinte mindenki játszott már az előadásban, és még több generáció, osztály próbálhatja ki magát benne? ? írják a Nemzeti Színház oldalán.

Megjegyzik: ?a 100. előadás végén kis ünnepet is tartottak. Sok korábbi szereplőt és alkotót is a színpadra invitált Szabó László kommunikációs manager és Vidnyánszky Attila igazgató, miközben a kijáratoknál mézeskaláccsal megpakolva a nézőteres kollégák készülődtek, hogy a színészek közreműködésével megajándékozzák a hazafelé tartókat.?

janosvitez_100_eorifoto_6602_600x400.png
Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház
Vidnyánszky Attila rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója, az előadás előtt az M5 kulturális csatorna Kult?30 című november 6-ai műsorában elmondta, hogy büszkeséggel tölti el a századik előadás, a darabot eddig több mint 60 ezer gyerek nézte meg. ?A gyerekek egy jó adag ?magyarságinjekciót? kaptak, de reméljük, hogy nincs még vége, és hosszú-hosszú százas lista vár még bennünket? ? hangsúlyozta, hozzátéve, hogy Petőfi költeménye régi nagy szerelme és az eredeti művet adaptálták a színpadra.
Kiemelte, hogy a keddi előadáson minden szereplő jelen lesz, akik eddig játszották ezt az előadást.

janosvitez_100_eorifoto_6674_600x400.png
Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház

Berettyán Sándor színész, a János vitéz főszereplője kifejtette, hogy elképesztően izgalmas megélni a századik előadást, és a centenáriumon kicsit jobban izgul, mint a bemutató előtt. Berettyán Sándor, Szűcs Nelli és Varga József mellett 26 budapesti és kaposvári színészhallgató játszik a darabban. A produkció koreográfusa Berecz István, a darab díszlet- és jelmeztervezője Olekszandr Bilozub, dramaturgja Szász Zsolt.


janosvitez_100_eorifoto_6792_600x400.png
Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház

A Nemzeti Színház honlapja szerint Vidnyánszky Attila ezt a rendezését kettős értelemben is beavató színháznak szánta. Egyrészt mert a szereplők zöme kaposvári és budapesti színinövendék, másrészt mert a rendező egyfajta stáció-dramaturgiával közelítette meg a történetet, hogy a főszereplő próbatételes kalandsorát a mai gyerekek is a sajátjuknak, a hőssé válás hiteles példájának tekinthessék.

Forrás: Nemzeti Színház/MTI

Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház