Pulizter József, világszerte ismertebb nevén Joseph Pulitzer, egy makói magyar zsidó terménykereskedő, Pulitzer Fülöp és a pesti születésű Berger Elize fia volt. A család nyolc gyermekéből csak négyen élték túl a gyermekkort. A középiskolát József már Pesten végezte, ahová apja költözött. A család az apa korai halála (1858) után elszegényedett.

József katonai pályára szeretett volna kerülni, de gyenge egészsége és látása miatt visszautasították. Az osztrák hadsereggel, a francia idegenlégióval, illetve az indiai brit hadsereggel is hiába próbálkozott. Végül Hamburgban az amerikai hadsereg felvette. 1864 nyarán, 17 évesen, anyja akarata ellenére kivándorolt, és az északiak oldalán részt vett az amerikai polgárháborúban. New Yorkban, a főleg németekből, de számos magyarból álló 1. számú önkéntes Lincoln-lovasezredbe sorozták be. Az ezreddel Pulitzer négy kisebb ütközetben vett részt, az ezredet 1865. június 24-én leszerelték a virginiai Alexandriában, utolsó zsoldját 1865. július 7-én kapta meg. New York-ban nem talált munkát.

A Missouri állambeli St. Louisban telepedett le, ahol 1868-ban a német nyelvű Westliche Post című napilapnál állt munkába. Az újságírói karrierrel szinte egyszerre indult politikai karrierje.

Pulitzer ambícióit nem elégítette ki sokirányú érdeklődése, 1872-ben újabb ismeretlen terepre lépett és üzletember lett. Megvette a Westliche Postot, ezt követte a St. Louis Dispatch megvásárlása 1878-ban. Pulitzer összeolvasztotta a két lapot és a St. Louis Post-Dispatch máig St. Louis napilapja. Ennél az újságnál fejlesztette ki Pulitzer azt a szerepet, amely hozzájárult későbbi sikereihez: a kisemberek bajnoka lett és nem idegenkedett a keményen populista megközelítésektől sem.

Pulitzer már 1892-ben felajánlotta anyagi segítségét Seth Low-nak, a Columbia Egyetem akkori elnökének a világ első újságíróiskolája megalapításához, Lowt azonban eltántorította Pulitzer akkori rossz hírneve. 1902-ben az új elnök, Nicholas Murray Butler már nagyobb fogadókészséget mutatott, de az iskola Pulitzer haláláig nem jött létre. Pulitzer 2 millió dollárt hagyott az egyetemre és 1912-ben megalapították a Columbia Egyetem Újságíró Felsői iskoláját. Máig ez az egyik legnagyobb presztízsű újságíró-iskola a világon, amely kiadja a Pulitzer-díjat és a DuPont-Columbia-díjat.

A 2015-ös Pulitzer-díjakat április 20-án jelentették be a Columbia Egyetemen, New Yorkban. A díjat nyomtatott és online újságírás, irodalom, nem fikciós valamint zene kategóriában adják kiemelkedő teljesítményekre. A közszolgálatért járó Pulitzer-díj a legnagyobb elismerés az USA-ban az újságírók között. A díjat idén a dél-karolinai Post and Courier kapta a nők ellen elkövetett családon belüli erőszakról szóló sorozatáért.

A magyarországi Pulitzer emlékdíjat, a Pulitzer-örökösök hozzájárulásával 1988-ban alapította Fábry Pál és a Magyar Hitelbank Rt. Az első díjat 1990-ben adták át, s ugyanebben az évben Makó városa posztumusz díszpolgári címmel tüntette ki, amelyet Pulitzer unokája vett át.

Forrás: wikipedia