Ugyan a múzeumok már újra megnyitották a kapuikat, a Múzeumok éjszakája idén mégis a legtöbb helyen online formában valósul meg. Nagy pozitívuma ennek, hogy a virtuális térben olyan intézményekbe is eljuthatunk, amire egyébként a fizikai távolságok miatt nem lenne lehetőségünk. Ugyanakkor néhány intézmény bizonyos biztonsági intézkedések megtartása mellett valós programokkal készül. Online és offline események közül válogattunk.
1. Blinken OSA Archívum, Budapest, online
A Blinken OSA Archívum magyar és angol nyelvű programokkal jelentkezik az online térben: egy virtuális háztúra és gyűjteménybemutató mellett Mink András tart előadást a demokratikus ellenzékről. Élőben közvetítik Mélyi József és Ránki Júlia beszélgetését Múzeum? Sirató? – Különkiadás címmel. Kukorelly Endre nyitja meg a Posztszovjet: Szilágyi Lenke fotói 1990–2002 című virtuális kiállítást. Lesz még A kultúra robotosai címmel egy összeállítás a hazai könyvtárak, levéltárak és múzeumok elmúlt évtizedéről és egy filmvetítés is a Belorusz Szabad Színház tevékenységéről. A részletes programsor a Facebook-on elérhető.
2. Bajor Gizi Színészmúzeum, Budapest, online
Hagyományosan az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállítóhelye, a Bajor Gizi Színészmúzeum szokott a helyszíne lenni a Múzeumok éjszakája eseménynek. Azonban idén ők is a virtuális térbe helyezték át a rendezvényt: ezen az éjszakán felolvasószínházzal, szobaszínházi előadással készülnek, de lesz még két élő bejelentkezés is az új, nyitás előtt álló időszaki kiállításaikról. A részletes programok a Facebook eseményben találhatók.
3. BTM - Kiscelli Múzeum, Budapest, online
A Kiscelli Múzeum rengeteg online tartalmat megosztott már a karantén időszaka alatt is, így biztosak lehetünk benne, hogy a Múzeumok éjszakájára is különleges csemegékkel készül. A Facebook oldalukon futó #műtárgysimogatás címet viselő sorozatban néhány tárgy példáján keresztül mutatják be, hogyan is dolgozik a restaurátor, de ha minket a teljes kép érdekel, akkor a virtuális sétán érdemes körbejárni az intézményt. A Google Arts Project felületén három kiállításukat ismerhetjük meg mélységében és a Kiscelli Gyűjtmény legérdekesebb tárgyait böngészhetjük.
4. Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, Győr, online
A győri múzeum igazán sokféle virtuális tartalmat kínált már korábban is, és a Múzeumok éjszakáján is aktívan részt vesz. Egyelőre a digitális anyagaik és virtuális sétáik között barangolhatunk: a múzeum munkatársai kalauzolnak többek között a a Kőtárban, a Váczy- és a Radnai-gyűjteményben, de bejárhatjuk az Esterházy-palotát is. A ThinkLink felületen körbenézhetünk a Kovács Margit-kiállításban, a kazamatákban és a cserépkályha történeti tárlaton, de a múzeum különböző gyűjteményeit is végiglapozgathatjuk. Aki kreatívan töltené a Múzeumok éjszakáját, az válogathat a letölthető foglalkoztatók és játékok közül. A Csikóca Műhely és Kiállítótér honlapja is teli van sablonokkal, színezőkkel, játékokkal.
5. Bibliamúzeum, Budapest, online
A Bibliamúzeumban június 27-én a Budafoki William Byrd Énekegyüttes fog online koncertet adni. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy lesz-e virtuális sétájuk, de igazán reméljük, hogy az állandó kiállításuk online is körbejárható lesz, hiszen az teli van számos érdekességgel.
6. Ludwig Múzeum, Budapest, online
A Ludwig Múzeum a Žagarral egy különleges audiovizuális live projektre készül a Múzeumok éjszakáján. Zságer Balázs és Katona Kati kortárs performansza a körülöttünk lévő világ aktuális történéseire reflektál.
Zságer Balázzsal készült interjúnk itt olvasható.
Zságer ezúttal egy sokkal atmoszférikusabb, kísérletezőbb zenei oldaláról mutatkozik be. Kati vizuális nyelvét a természetbeli formák, mintázatok és az ezekben fellelhető algoritmusok, struktúrák inspirálják. A program a Ludwig LIVE programsorozat záróakkordja lesz.
7. Modem, Debrecen, offline
A debreceni Modem Maradj Modem címmel rendhagyó, ám óvatosságra törekvő művészeti napra várják az érdeklődőket június 27-én kora délutántól egészen éjfélig. Lesznek művészeti foglalkozások, bábszínház és Ringató a gyerekeknek, tárlatvezetések, színházi és táncelőadások, valamint performansz és slam poetry is. A részletes programokról itt tájékozódhatunk.
8. Ferenczy Múzeumi Centrum, Szentendre, offline
A Ferenczy Múzeum építészet- és művészettörténeti sétát szervez kora délután. Muladi Brigitta művészettörténész és Torma Tamás újságíróval azt igyekszik majd megragadni hogyan válhatott a hangulatos Duna-parti kisváros képzőművészeti központtá. A sétát követően a Ferenczy Múzeumba várják az érdeklődőket, ahol Bodonyi Emőke tart tárlatvezetést a Teremtés – Ferenczy Noémi művészete kiállításban.
Ferenczy Noémi életmű-kiállításáról itt számoltunk be.
További információk a Facebook esemény alatt érhetők el.
9. Bányászati és Ipari Skanzen, Tatabánya, offline
A 2020-as Múzeumok éjszakája tatabányai programja a Bányászati és Ipari Skanzenbe kalauzolja el az érdeklődőket. Óránként indulnak tárlatvezetések az egykori XV-ös akna területén, ahol olyan érdekességeket lehet közvetlen közelről megtekinteni, mint a 113 éves aknatornyot, az irodaépületet, a víztornyot, vagy a Turul-madár eredeti vázát. Emellett a Skanzen képzőművészeti és életmódtörténeti kiállításai is látogathatók lesznek.
10. Vaszary Galéria és más helyszínek, Balatonfüred, offline
Balatonfüreden több helyszínt is végiglátogathatunk: lesz vezetés a Jókai Emlékházban és a Városi Helytörténeti Gyűjteményben is, a Vaszary Galériában pedig papírvirágot készíthetünk és óriás társasjátékkal játszhatunk. A TOP 10 – magyar, kortárs című kiállításhoz kapcsolódóan lesz vetített videós és élő tárlatvezetés, valamint rejtvény is.
A TOP 10 – magyar, kortárs kiállítás kurátorával, Beke László művészettörténésszel készült interjúnk itt olvasható.
Az eseményeket pedig kerti koncertek és filmvetítések zárják. Aki pedig Füreden barangolna, az két tematikus séta közül is választhat. A programokról részletesen a Facebookról tájékozódhatunk.
11. Munkácsy Mihály Múzeum, Békéscsaba, offline
A Munkácsy Mihály Múzeum idén nemcsak az online térben, de az újra nyitva tartó épületében is megrendezi a Múzeumok éjszakáját. Míg a Facebookon futnak majd az online események, addig a múzeumban megnyitják A fénnyel játszani… című kiállítást, a már nyitva tartó tárlatokon pedig a kurátorok kalauzolnak minket. Lesz továbbá játszóház, bábelőadás, előadás a játék és a művészet kapcsolatáról, valamint a múlt játékairól. A részletes programot a múzeum honlapján érhetjük el.
12. Öregtemplom, Zsámbék, offline
Zsámbékon a megszokott többhelyszínes esemény helyett a Múzeumok éjszakája programokat a zsámbéki Öregtemplomban tartják, a Romtemplom és Kőtár falai között. Lesz szentmise és vesperás, majd megnyílik A premontrei rend 900 éves története című kiállítás. Ezt követi A premontrei örökség című film vetítése a Kőtárban, majd a programokat jazzkoncert zárja. A programokról a Facebook eseményben tájékozódhatunk.
Nyitókép: Jose Antonio Gallego Vázquez/Pexels