150 éves az Erdélyi Múzeum-Egyesület - tárlat az OSZK-ban

Kultpol

(MTI) - Az EME és az OSZK között 2004 óta folyamatos az együttműködés a digitalizálás terén is - mondta el a sajtó képviselőinek tartott tájékoztatón Káldos János különgyűjteményi igazgató. Tájékoztatása szerint a Romániai Magyar Irodalmi Lexikon négy kötete és Jakab Elek műve Kolozsvár történetéről voltak az első "kísérletek". Jelenleg 84 ezer körül van a digitalizált oldalak száma. A Nemzeti Kulturális Alaphoz benyújtott tavalyi pályázat célja is az volt, hogy az EME összes kiadványa digitálisan megjelenjen az interneten.

 
Az EME célja, hogy a magyar nemzeti örökséghez tartozó tudományos és kulturális értékeket átmentse, gyűjtse, megőrizze és kutathatóvá tegye - fogalmazott az egyesület főtitkára. Bitay Enikő elmondta: az adattár létrejötte lehetőséget teremt az elkobzott gyűjtemények feldolgozására, a forrásdokumentumok feltárására, megjelentetésére, s egy olyan adathalmaz gyűjtésére, amely az oktatást és kutatást is szolgálja.
 
Egyed Ákos, az EME elnöke szerint az egyesület igyekszik betölteni a tudományos akadémia szerepét Erdélyben, de kettős feladatot vállalt, hiszen gyűjteményi múzeum is egyben. A 150 éves évfordulót egyebek mellett könyvkiadással, rendezvényekkel, előadásokkal ünneplik.
 
Az október 22-ig ingyenesen látogatható emlékkiállítás 17 tárlóban, illetve fali tablók segítségével mutatja be Erdély legrégebbi tudományos egyesületének történetét. A nyitó tárló az egyesület megalakulásának körülményeit, ünnepi hangulatát idézi fel. A tárlat további részlegei a másfél évszázadon keresztül felhalmozott kulturális értékek keresztmetszetét vázolják fel, főként az egyesület égisze alatt megjelent nyomtatott kiadványok segítségével. A fali tablók sorozata az egyesület szellemi vagyonát gazdagító nagynevű tudósokat, közéleti személyiségeket mutatja be.
 
A kolozsvári központú Erdélyi Múzeum-Egyesületet gróf Mikó Imre alapította, a szervezet 1859 novemberében alakult meg. Az EME céljai között szerepelt a múzeumi gyűjtés, a gyűjtött tárgyak megőrzése, az anyag feldolgozása és a tudományok magyar nyelven való művelése. Az egyesület fő szervezője és támogatója Mikó Imre gróf volt, aki a múzeumnak adományozta kolozsvári nyári kastélyát a hozzá tartozó kerttel. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület 1949-ben megszűnt, majd 1990 októberében alakult újra, azóta a korábbi alapszabályok szerint folytatja tevékenységét.