(MTI) - A tárlat előkészítése már most is zajlik, a közgyűjtemény munkatársai gyűjtést hirdettek: fényképeket, illetve az ötvenes évek mindennapjait bemutató tárgyakat várnak a város lakóitól.
Ma már a diákok számára is tanítják, ugyanakkor talán még mindig nem ment át igazán a köztudatba, hogy az 1956-os forradalmi történések első mozzanata Szegedhez köthető, itt lobbant fel elsőként a forradalom lángja - mondta Medgyesi Konstantin, az intézmény sajtóreferense.
Október 16-án a szegedi bölcsészkar Ady téri épületében egyetemisták százai gyűltek össze. A résztvevők kinyilvánították akaratukat, miszerint alakuljon meg a hivatalos ifjúsági szervezettől független diák érdekvédelmi szervezet. Ez nyílt szembefordulást jelentett a kommunista hatalommal. A szegediek példájából kiindulva hozták létre a diákok a maguk szervezeteit szerte az országban.
A múzeum birtokában számos értékes fénykép és dokumentum van, amelyeken keresztül nyomon követhetőek a felkelés helyi eseményei. Az archív képekről nagyméretű másolatokat készítenek. A tárlat rendezői, Medgyesi Konstantin és Orbán Imre szerint e fotók segítségével a látogatók könnyebben átélhetik 1956 októberének sorsfordító napjait.
A fényképeken kívül olyan egyedi múzeumi tárgyakat is láthat majd a közönség, mint a Sztálin-fejes Kossuth-címer. A forradalom napjaiban a szegedi színházban egy Sztálint ábrázoló festményre festették rá a felkelés szimbólumának számító Kossuth-címert. A későbbiekben azonban kezdett lekopni a címer festéke és kibukkant mögüle a diktátor alakja, így jött létre az 1956-os forradalom páratlan műtárgya.