25 éve omlott le a berlini fal

Egyéb

Szerte Európában és a világban is megemlékeznek november 9-én a Berlini Fal leomlásáról, arról a napról, amikor 1989-ben megnyílt a határ, annak következtében pedig egy év múlva egyesítették a kettészakadt országot. Számos alkotás emléket állít a falnak, vagy éppen annak lebomlásának. A Pink Floyd A fal című alkotása egy mindenki által elnyomott férfiról szól. 1990-ben Berlinben is előadta a csapat a filmben szereplő dalait: Waters épített egy 550 láb hosszú és 82 láb széles színpadot, és egy gigantikus falat a Potsdamer Platzon.

 

Friss alkotás a 2001-es Az alagút című film, mely a fal építésekor átszökött keletnémet úszóbajnok a fal alatt épített alagútépítését írja le: elszánt törekvéséhez, hogy nővárát, Lottét is átjuttassa, társakat is talál. A forrófejű, jókötésű Harry azonban őrült tervet eszel ki: 135 méter hosszú alagutat akar ásni a keletet a nyugattól elválasztó szögesdrót alatt, amit csapdák szegélyeznek, s ott járőröznek mellette az NDK-s határőrök. Harrynak szenvedélyes érveléssel másokat is sikerül meggyőznie - köztük jó barátját, a mérnök Matthist, akik ki akarják szabadítani szeretteiket. Matthis terhes barátnőjét, Carolát a férfi menekülése közben letartóztatják; Fred anyját akarja áthozni; az idealista Vic pedig bármit megtenne a szabadságért.A vállalkozáshoz persze pénzre is szükség van, ezért megállapodnak az NBC-vel, hogy lefilmezhetik az alagútásást, de csak akkor mutathatják be a felvételeket, ha sikeres lesz a menekülés. Sárban és piszokban, centiméterről centiméterre vájják az alagutat, ami időnként beomlik, s állandóan figyelniük kell a fölöttük lépkedő járőrökre. Amikor már közel járnak a célhoz, terveket kezdenek szövögetni, hogyan hívják ide Lottét és a többieket. De Krüger ezredes - aki meglátogatja Carolát a börtönben - meggyőzi a lányt, hogy születendő gyermeke érdekében kémkedjen Lotte után. Az államrendőrség így tudomást szerez róla, mire készülnek. Carola azonban végül félrevezeti Krüger ezredest, így a rendőrség későn érkezik az alagúthoz, ugyanis Harryt kivéve már mindenki nyugat felé araszol a föld alatt. A férfi csak egy dologban reménykedhet: gyorsabb azoknál, akik már a sarkában vannak.

 

Fischer Ivánt, a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) és a berlini Konzerthaus zeneigazgatóját kérte fel a német kormány, hogy a berlini fal leomlásának 25. évfordulója alkalmából tervezze meg és vezényelje le a november 9-i ünnepélyes megemlékezést a berlini Konzerthaus nagytermében - közölte hétfőn a fesztiválzenekar az MTI szerint. Az ünnepélyes megemlékezésen részt vesz "az egész német vezető elit", az élen Angela Merkel kancellárral és Joachim Gauck államfővel.

 

Berlinben november 9-re egész napos ünnepségsorozatot terveznek. Délelőtt Angela Merkel nyitja meg a berlini fal történetével és emlékezetével foglalkozó emlékhely és dokumentációs központ (Gedenkstätte Berliner Mauer) új állandó kiállítását. A hivatalos évfordulós megemlékezés délután folytatódik a Konzerthausban.

 

És éppen a mai napig volt nyitva az a Horváth Ernő: kivésett szabadság című kiállítás a Balassi Intézet berlini épületében, a Collegium Hungaricumban. A berlini fal leomlásának évfordulója alkalmából megnyílt kiállítás történeti visszatekintést nyújt a 25 évvel ezelőtti eseményekre. Az 1989 augusztusi, Sopron közeli időszakos határnyitás a vasfüggöny leomlásának és a hidegháború végének egy jelentős, azokat felgyorsító eseménye. Hasonlóan a november 9-én, a berlini Bornholmer-hídon történtekhez, az események békés volta az ott szolgálatot teljesítő határőrök és katonák kiállásának volt köszönhető. Horváth Ernő fényképeivel ezen fontos eseményeket, azok körülményeit, előkészületeit és következményeit ragadja meg: nemzetközi keretbe helyezve többek között a páneurópai piknik szervezőit, a temesvári események vagy például Nagy Imre újratemetésének résztvevőit, politikusokat és magát a tömeget engedi szóhoz a fotográfia nyelvén.

 

A berlini fal leomlásának közvetlen előzménye az volt, hogy Günter Schabowski, az egykori keletnémet állampárt, a Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) politikai bizottságának tájékoztatáspolitikáért felelős titkára 1989. november 9-én Berlinben tartott nemzetközi sajtóértekezletén bejelentette, hogy a keletnémet vezetés utazási és kivándorlási könnyítésekről határozott, majd egy olasz újságírónak a rendelkezés életbelépésének idejét firtató kérdésére válaszolva közölte, hogy az új szabályok haladéktalanul hatályba lépnek. A bejelentés után kelet-berliniek tízezrei özönlöttek a határátkelőkhöz, hogy átjussanak Nyugat-Berlinbe. Az NDK-s határőrök tanácstalanok voltak, mert semmilyen utasítást nem kaptak, végül aztán nem sokkal éjfél előtt a tömeg nyomására a Bornholmer Strassén megnyílt az első átkelő, és ez végérvényesen elvezetett a berlini fal leomlásához, egy évvel később pedig Németország újraegyesítéséhez.