Vajda Szentendréje Szabó Noémi művészettörténésszel
Közel egy éve nyílt meg a Vajda Múzeumban a Vajda Szentendréje című kiállítás, amelynek utolsó, október 18-i kurátori tárlatvezetése Vajda Lajos egy-egy alkotásán keresztül térképezi fel az életműben felbukkanó motívumok eredetét, lelőhelyét vagy azok esetleges pusztulásának körülményeit, kitérve a település helytörténeti és népművészeti vonatkozásaira is. A résztvevők műtárgyakon keresztül barangolhatnak Szentendre jellegzetes utcáin és híres helyszínein, összekapcsolva őket Vajda Lajos alkotásaival.
Soroksár és Szentendre – Wehner Tibor művészettörténész tárlatvezetése
Bartl József művészi látásmódjára két helyszín volt meghatározó hatással: Soroksár és Szentendre. Soroksáron született német nemzetiségi családban – a sváb kultúra egész életében lényegi azonosulási pont maradt számára. Miután 1972-ben műtermet kapott a szentendrei Régi Művésztelepen, szemléletmódja radikálisan átformálódott, és néhány éven belül végérvényesen kialakult az archaikus-népművészeti motívumokat festői jelekké alakító művészi formavilága. Október 19-én a Szentendrei Képtárban látható, Az önazonosság motívumai című kiállításban ezekről az összefüggésekről mesél Wehner Tibor Munkácsy Mihály-díjas művészettörténész és író, aki hosszú éveken át követte szorosan Bartl munkásságát.
Forgács Péter apró megfigyelései
Egyszerre objektív szemlélések és rendkívül személyes megélések, egyszerű jelenségek és titkos enigmák, reprezentációk és identitáskeresések, kitárulkozások és elbújások jellemzik Forgács Péter független film- és médiaművész Apró megfigyelések című kiállítását a MűvészetMalomban. Az alkotó október 20-án a művészi önkifejezés labirintusába invitálja az érdeklődőket, hogy rácsodálkozhassanak egy rendkívül izgalmas, absztrakt szűrőn keresztül mindarra, ami elsőre konvencionálisnak tűnhet.