42 versenyző a Verkli Fesztiválon

Egyéb

Bubla Zoltán büszke eddigi eredményeikre: ?egy új állmása vagyunk Balaton turisztikai programjainak, és ha a tó túlvégéről ugyan nem is szaladnak ide, igyekszünk, hogy a keszthelyiek, a szálláshelyek, a különböző kulturális egységek, a sétálóutca üzleteinek tulajdonosai tudomást szerezzenek a programjainkról.? A Verkli Fesztivál idén 42 versenyzővel büszkélkedhet, melyek közül csupán ketten magyarok, a többség német nyelvterületről érkezett Keszthelyre. Szavazataik alapján a közönség is ítéletet mondhat a verklik felett: a masinák és a zenészek küllemét, valamint a zene minőségét is értékelhetik. Tavaly nyaralással honorálták az első helyezett németet, aki idén visszatért a fesztiválra. ?Reméljük, sikerül hagyományt teremteni? ? mondta Bubla Zoltán. A fesztivál mögött azonban nem csak az egyesület áll, mellettük többek között keszthelyi vállalkozók és a borbarát hölgyek köre is támogatta a programot.

 

Csengei Ágota, a Goldmark Károly Művelődési Központ igazgatója hozzátette, nincs egyszerű dolguk a szabadtéri rendezvények szervezése során, de a magas költségek ellenére is olyan műsorstruktúrát állítottak össze, melyben minden hétvégén rendeztek programokat a június 21-ei Múzeumok Éjszakája után. Ennek eszmeisége egyébként folytatódott egész nyáron, szerdánként ugyanis a múzeumok késő estig nyitva tartottak, vetette közbe Bubla Zoltán. Sajnálatosak nevezte azonban Csengel Ágota, hogy a többnapos rendezvények esetében egy-egy napot elmosott az eső a nyár folyamán. Ősszel az évadot hagyományosan tánccal kezdik, idén Bozsik Yvettel, de érkezik hozzájuk Zsuráfszky Zoltán koreográfus egy műsora is. Szeptember 20-án a Szegedi Kortárs Balettet nézheti meg a közönség a táncpanoráma programsorozatban, mely három napon keresztül három programmal örvendezteti meg a közönséget. Megnyílik továbbá a Művelődési Központban Dusa Gábor 24 című tárlata.

 

Havasi Bálint, a Balatoni Múzeum igazgatója kifejtette: vándorkiállításokkal, múzeumpedagógiával teszik színesebbé az egyébként idén Podmaniczky-díjjal kitüntetett, néhány évvel ezelőtt pedig az Év Múzeuma díjjal elismert múzeum programjait. Ezek nagy része gyermekeket, gyermekes családokat szólít meg, egyharmada pedig felnőtteket céloz meg. A múzeumpedagógiai foglalkozások nem csupán a természettudományi területre, hanem a humán tudományokra is kiterjednek. Az ismereteket elmélyítésére nyáron, ősszel és tavasszal múzeumi táborokat szerveznek ? régészet és múzeumi tematikában tartanak hasonlót magyar, illetve angol nyelven. A túljelentkezés miatt a régészek esetében idén már négy tábort indítottak. Az iskolás csoportokat is megcélozzák: az egy-kétórás foglalkozásoktól kezdve a témanapig és a témahétig különböző hosszúságú programokat tartanak, óvodásoknak, általános és középiskolásoknak egyaránt. ?A városban feladatlapokkal a kezünkben sétálgatunk, egy-egy korszakot, jelenséget dolgozunk fel? ? nyújt ízelítőt. A Kulturális Örökség Napját a múzeumban is megtartják: szeptember 20-21-én kerékpártúrára hívják a hozzájuk látogatókat, kilátogatnak Fenékpusztára, megnézik a római erődöt. Vasárnap pedig az 1. világháború és a holokauszt szellemi örökségeink helyszíneit járják végig. Az irodalmi estek sem hiányozhatnak a programok közül, ősszel zárul a második féléves sorozat, melynek célja a kortárs irodalom megismertetése. Az érdeklődők elsősorban a Balaton-parti, zalai írókat ismerhetik meg.