50 éves az Újkori Középiskolás Helikoni Ünnepségek

Egyéb

Gróf Festetics György 1817-ben szervezte meg első alkalommal a keszthelyi Helikoni Ünnepségeket a helybéli gimnázium, Georgikon és zeneiskola tanulóinak, valamint a kor jeles, dunántúli íróinak, költőinek részvételével (Berzsenyi, Kisfaludy Sándor, Dukai Takács Judit, Pálóczi Horváth Ádám és mások).
 
 

Az ünnepségek Festetics halálával, 1819-ben megszakadtak. Felújításukra 1921-ben és 1932-ben tettek kísérletet, amikor is országos üggyé vált a keszthelyi helikon. 1957-ben, az ünnepségek 140. évfordulójának kapcsán pár keszthelyi lokálpatrióta tanár, közművelődési szakember úgy döntött, megpróbálja feleleveníteni az egykori eseményeket. Így indult el az újkori Helikoni Ünnepségek sorozata, amely 1990-ig kisebb-nagyobb változásokkal ugyan, de megvalósult. Keszthely Város Önkormányzata és a Goldmark Károly Művelődési Központ - alapítványi formában - 1992-ben újította fel az ünnepségeket, melyekre kétévente kerül sor.

 
A nagyszabású rendezvénysorozatra valamennyi dunántúli középiskola meghívást kapott. Az invitálást idén 134 intézmény fogadta el, ennek folytán 2008-ban mintegy 4000 résztvevőt várnak a Helikonon.
 
Az április 24-26. között zajló nagyszabású rendezvénysorozaton a diákok számos műfajban kipróbálhatják magukat. Bánffy György Kossuth-díjas, Jászai Mari-díjas színművész, Kiss László a Magyar Versmondók Egyesületének alapító elnöke, dr. Bayerné Nagy Anna magyar nyelv és irodalom, kommunikáció szakos tanár előtt például szavalásban és prózamondásban jeleskedhetnek, de a komolyzene kategória ítészeinek (Matúz István, Balázs Árpád, Kovács Kálmánné, Kertész Lajos és Miller Lajos) véleményére is valószínűleg adnak majd a diákok.
 
A fiatalok a fentieken túl egyebek között olyan művészeti kategóriákban mérhetik még össze tudásukat, mint színjátszás, népzene, könnyűzene-ének, mozgásművészet-moderntánc, képzőművészet, film-videó. További pár név a zsűriből:  Daróczi Bárdos Tamás Erkel-díjas zeneszerző, Mucsi János, a BM Duna Művészegyüttes művészeti igazgatója, Ungár Anikó bűvész, Homonyik Sándor előadó, zenész, Mezey Katalin József Attila-díjas, Arany János-díjas író, költő,  a Széphalom Könyvműhely alapító vezetője, Pelcz Zoltán keramikus művész, szobrász, dr. Tari János, a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesületének tagja, a Néprajzi Múzeum Filmstúdiójának vezetője.
 
Az újkori helikonok ötvenedik évfordulója alkalmából egyébként egy könyv is készült, amelynek előszavát a helikoni ifjúságnak kórusművet is komponáló, Kodály Zoltán keszthelyi származású özvegye, Péczely Sarolta írta. Ezen túl megnyílt az ötven évet bemutató események relikviáiból rendezett kiállítás is, ahol fotókkal, dokumentumokkal, írásokkal mutatják be a nagy hagyományokkal rendelkező keszthelyi művészeti fesztivál múltját.
 
A kategóriabeosztásokat itt lehet megtekinteni.