74 évvel ezelőtt indult az első transzport a Felvidékről

Egyéb

Április 12-e a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja 2012 óta, amikor a magyar Országgyűlés ellenszavazat nélkül döntött erről.

Április 12-én arról a több mint százezer felvidéki magyarról emlékezünk, akik a Beneš-dekrétumok következtében állampolgárságuktól, közösségüktől, vagyonuktól megfosztva szülőföldjük elhagyására kényszerültek. A felvidéki kitelepítettekkel az első vonat 1947. április 12-én indult el Magyarország felé.

A Rákóczi Szövetséget 1989-ben maguk az érintettek hívták életre. A szervezet ennek okán is erkölcsi kötelességének tartja, hogy az évfordulón minden évben méltó módon megemlékezzen az áldozatokról.

Idén a megemlékezés az online térben zajlik április 12-én, hétfőn 11 órától. A közvetítés ITT érhető el.

Megemlékező beszédet mond Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár és Forró Krisztián, a felvidéki magyar egységpárt, a Szövetség elnöke, és túlélők emlékeznek vissza az eseményekre. A túlélők visszaemlékezéséből egy rövid részlet ITT érhető el.

Április 12-én, hétfőn 14 órától a Rákóczi Szövetség online előadás-sorozatának keretében Horváth Attila jogtörténész, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának professzora tart előadást a témáról.

Nyitókép: Kitelepített magyarok Csehszlovákiából úton Magyarország felé, 1947. Fotó: Csorba Dániel/Fortepan