Borza Teréz (1953) Ferenczy Noémi-díjas porcelán- és szobrászművész életmű-kiállítása június 17. és július 31. között látogatható a Műcsarnokban.

A légies, áttetsző porcelán kisplasztikái mellett rusztikus faktúrájú merítettpapír-munkák és időtálló kőből – carrarai márványból, indiai gránitból, süttői mészkőből – készült köztéri szobrok makettjei is láthatók a tárlaton.

A művész változatos anyagokból létrehozott alkotásaiban

a fény jelenségének, a transzparenciának a plasztikai megragadása, illetve ezzel szoros összefüggésben transzcendens jelentésrétegek is tetten érhetők.

Műveinek (Rügyfakadás, Virágzás, Újjászületés) ihlető forrását sok esetben a természetben fellelhető formák és azok szüntelen megújulása jelenti.

„Az alkotóművész már korán elkötelezte magát a porcelán mellett, és saját műhelyében hosszú időn át kísérletezett vele, míg elérte nagy méretben is azt a transzparens vékonyságú héjat, amely mára a védjegyévé vált. A rétegelést, elvékonyítást kézzel végzi, a letisztult, fehér színű felületeket pedig gyakran gazdagítja finom mintázattal úgy, hogy a még lágy állapotú porcelánba (hullám)papírt, textilt vagy rizsszemeket nyom, mely segédanyagok a magas tüzű kemencében való égetés során – áttetsző nyomot hagyva – eltűnnek. Ennek az ősi kínai módszernek az alkalmazásával tudja megragadni, sőt műveinek egyik meghatározó témájává emelni a fényt” – fogalmazott Dekovics Dóra, a kiállítás kurátora hozzátéve, hogy

már a nyolcvanas évek elejétől megfigyelhető Borza Teréz művészetében a növényi vegetáció és a természeti jelenségek plasztikai ideájának érzékeny megjelenítése.

A porcelánművész az 1990-es évek végén új anyaggal, saját készítésű merítettpapír-masszával kezdett el dolgozni, később a fehér carrarai márványban találta meg azt a kőzetet, amellyel megfelelő megmunkálás révén hasonló hatást tudott elérni, mint a porcelán esetében.

„A plasztikai munkákkal érintkező és éteri ragyogássá alakuló fény eszmei mondanivalót kölcsönöz Borza Teréz műveinek, és emelkedettebb értéktartományba helyezi azokat, átlépve a határt képzőművészet és iparművészet között” – foglalja össze Dekovics Dóra, a kiállítás kurátora Borza Teréz művészetének esszenciáját.

Június 23-án 18 órakor kezdődik Dekovics Dóra kurátori tárlatvezetése Borza Teréz porcelán- és szobrászművész és Szikora Borbála fuvolaművész közreműködésével.

A kiállítás július 31-ig látogatható a Műcsarnok #Boxban.

Személyesen sorozatunkban Borza Teréz is válogatott kedvenc munkáiból.

A fotók forrása: Műcsarnok