„Soha nem fogjuk elismerni, hogy ezek a szobrok jogosan vannak a British Múzeum tulajdonában” – hangsúlyozta Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök egy interjúban, amit csütörtökön adott a Görögország középső részén fekvő Vóloszban. Hozzátette: a megoldás megtalálásához „konstruktívnak és innovatívnak kell lennünk”.
A görög kormány és a British Múzeum tavaly év végén kezdett új tárgyalásokat az ókori görög szobrokról. Februárban a múzeum elnöke konstruktívnak nevezte a tárgyalásokat, és azt mondta: az Egyesült Királyság és Görögország egy olyan megállapodáson dolgozik, amelynek megfelelően a szobrokat Londonban és Athénban is kiállítanák. Micotákisz leszögezte, hogy nem változtatják meg álláspontjukat, mely szerint a szobrok tulajdonjoga Görögországot illeti, ugyanakkor mindkét fél számára elfogadható megoldást keresnek.
A görög kormányfő azt kategorikusan elutasította, hogy a szobrok kölcsönként térjenek vissza Görögországba. Mint mondta, a kölcsön szó nem tartozik a mindenki számára előnyös megoldás keretébe.
Görögország évtizedek óta harcol Parthenón-szobrainak visszaszerzéséért. A műkincsek az ókori athéni Akropoliszon álló Parthenónt díszítették. Az Athéné istennőnek szentelt templom Kr. e. 447–432 között faragott, 160 méter hosszú fríze és az épület más szobrai is jórészt épségben maradtak fenn a 17. század végéig, amikor egy török helyőrség költözött a falai közé, amely lőporraktárnak használta, és 1687-ben egy ostrom során felrobbant.
A megmaradt műkincsek mintegy felét Lord Elgin brit diplomata szerezte meg a 19. század elején, amikor Athén még az Oszmán Birodalomhoz tartozott. Az elvitt műkincseket 1816 óta őrzi a British Múzeum. A görög álláspont szerint a török megszállás alatt jogtalanul szerezték meg őket, a brit illetékesek azonban már több alkalommal visszautasították a visszaszolgáltatásra vonatkozó követeléseket.
Micotákisz az interjúban elmondta, hogy ha a május 21-i választásokon ismét ő jut hatalomra, az eddigi tárgyalásokon elért eredményekre építve akar tovább haladni a műkincsek ügyében.
Görögország eddig már két olyan megállapodást kötött, amelyeknek köszönhetően a Parthenon 2500 éves márványtöredékei visszakerültek Athénba európai múzeumokból. Januárban a Vatikáni Múzeum szolgáltatta vissza Ferenc pápa adományaként a Parthenón három kis darabját. A Palermói Múzeum kölcsönként küldött vissza Athénba egy további darabot, a bécsi Szépművészeti Múzeum pedig tárgyalásokat folytat két töredék visszaszolgáltatásáról.
Athénban, az Akropolisz Múzeum kiállításán a hiányzó részleteket gipszöntvényekkel pótolták.
A Parthenonból származó töredékek közül néhányat még Párizsban, Koppenhágában, Münchenben, Würzburgban, valamint Bécsben is őriznek gyűjtemények.
A képen British Múzeumban őrzött fríz egy darabja. Fotó: Leon Neal/AFP